ArtykułyWydarzenia

Międzyforumowy Konkurs Akwarystyczny 2020

Wydarzenia

Międzyforumowy Konkurs Akwarystyczny 2020

tekst Tomasz Małachowski
fot. autorzy poszczególnych aranżacji

23 lutego 2020 roku rozpoczął się Międzyforumowy Konkurs Akwarystyczny 2020. Jak sama nazwa wskazuje, całe zawody zostały przeprowadzone w internecie, a w zmaganiach mogli uczestniczyć użytkownicy następujących forów: wawarium.pl, akwariumonline.pl, cichlidae.pl.

Był to konkurs fotograficzno-akwarystyczny, w którym sędziowie oceniali akwaria uczestników na podstawie przesłanych zdjęć.

Jeśli wspominamy już sędziów, to – oprócz delegacji z firm sponsorujących i reprezentantów forów – obecny był także jeden z czołowych polskich aquascaperów, Grzegorz Grzegorowski.

Głównymi sponsorami konkursu zostały firmy Zolux Polska i Prodibio, które starają się promować akwarystykę na wysokim poziomie. Dodatkowymi sponsorami byli także Naturefood i Kusa Studio, a medialnym patronatem konkurs objął Magazyn Akwarium.

Równolegle do głosowania jury odbyło się głosowanie na nagrodę publiczności. Zdaniem użytkowników laur zwycięstwa uzyskał Kamil Hazy ze swoim biotopowym akwarium.

W głosowaniu głównym nie doszło do niespodzianki i sędziowie również wybrali przepiękne akwarium Kamila. Trzeba przyznać, że większość akwariów prezentowała bardzo wysoki poziom, przez co wybór tego najlepszego nie okazał się wcale łatwy. Różnice punktowe pomiędzy dziesięcioma najlepszymi zbiornikami były w konsekwencji niewielkie, co wskazuje na dużą kreatywność polskich akwarystów. 

Chciałbym podziękować za zaangażowanie wszystkim uczestnikom i organizatorom. Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom polska akwarystyka będzie się prężnie rozwijać, co zaowocuje jeszcze lepszymi akwariami w następnych latach. 

Zapraszam do obejrzenia najlepszych prac, które brały udział w konkursie.

Pierwsze miejsce – zbiornik nr 27

Zbiornik Kamila Hazego

Rewelacyjna, przemyślana aranżacja. Łączy w sobie dwie części. Nadwodną, przyciągającą oko piękną zielenią, i podwodną, w której autor stworzył wręcz idealne warunki dla żyjących tam zwierząt. Całość wygląda bardzo naturalnie. Ułożenie korzeni i gałęzi przypomina skarpę z zatopionym konarem drzewa, który jest schronieniem dla ryb. Dzięki temu czują się bezpiecznie i w całej swojej okazałości mogą prezentować swe piękno, stając się dopełnieniem pracy. Zdecydowanie mój faworyt, gratuluję autorowi pomysłu.

Grzegorz Grzegorowski

Drugie miejsce –  zbiornik nr 14

Zbiornik Konrada Maciągiewicza

Zdjęcie pokazuje zrównoważone akwarium z logiczną historią, którą artysta chciał się z nami podzielić. Różnorodność roślin jest czymś, co można poprawić, ale autor wykazuje się dobrą techniką (choćby wznoszenie się dna od przodu do tyłu), którą potrafił właściwie spożytkować. Również stabilność całej aranżacji (w dłuższym czasie) wydaje się respektować warunki odpowiednie do życia ryb.

Choć nad oryginalnym zamysłem można jeszcze popracować, to w sumie akwarium jest bardzo dobre i wyróżnia się wśród innych zbiorników konkursowych.

Romain Lentremy

Trzecie miejsce – zbiornik nr 40

Zbiornik Bartosza Góralskiego

Jedno z nielicznych zdjęć przedstawiających akwarium w stylu naturalnym. Widać, że autor miał pomysł na akwarium, spróbował zmierzyć się z głębią i perspektywą. Pochwała z pewnością należy się za zachowanie czystości: skały, ścieżka oraz pozostałe elementy nie mają na sobie śladów glonów ani innych zabrudzeń. Myślę, że pod względem doboru ryb i ich warunków życia także nie można nic zarzucić (oczywiście trzeba pamiętać, że nie jest to akwarium biotopowe). Jedyne uwagi, które autor może wziąć pod rozwagę, to delikatne przesunięcie aranżacji w bok, lepszy dobór roślin po bokach akwarium i troszkę mniej chaotyczne przycinanie roślin. Być może po takich zmianach pozycja akwarium byłaby jeszcze wyższa. Niemniej i tak gratuluję wysokiego trzeciego miejsca. 

Tomasz Małachowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button