Artykuły

Mirosław Karpiński: Krab tęczowy (Cardisoma armatum) – kolejny przedstawiciel krabów w mojej hodowli

Kraby

Krab tęczowy (Cardisoma armatum)

Fragment artykułu: Mirosław Karpiński: Krab tęczowy (Cardisoma armatum) – kolejny przedstawiciel krabów w mojej hodowli. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2019 (175).

Tym razem czytelnikom Magazynu Akwarium chciałbym przedstawić nie któregoś z endemicznych skorupiaków zamieszkujących Sulawesi, lecz stosunkowo łatwo dostępnego w dobrych sklepach i salonach zoologicznych kraba tęczowego.

Środowisko
Ojczyzną kraba tęczowego jest północno-zachodnia, nadmorska część Ameryki Południowej, a konkretnie tereny takich państw, jak Wenezuela, Gujana, Brazylia. Skorupiak ten spotykany jest również na wyspach Morza Karaibskiego oraz w podzwrotnikowych regionach Oceanu Atlantyckiego.

Wygląd
Krab tęczowy, jak mówi nam sama nazwa zwierzęcia, jest fantastycznie ubarwiony. Każdy osobnik jest zresztą inny – nie ma dwóch identycznych pod względem kolorystyk krabów tęczowych. Ubarwienie zwierzęcia zmienia się w dodatku w zależności od zastosowanego oświetlenia oraz podawanego pokarmu, a nawet od koloru dekoracji w akwarium. Często są to niebieskawo-granatowawe kolory pancerza pokrywającego głowotułów (czyli karapaksu), przechodzące w lekko fioletowe i czerwonawe (aż do waloru bieli) odcienie szczypiec oraz pomarańczowe – kończyn. Czasami nasz krab mieni się wszystkimi kolorami tęczy.  

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button