ArtykułyWydarzenia

Nałęczowskie Dni Akwarystyki

Wydarzenia akwarystyczne

Warto marzyć, ale jeszcze bardziej warto spełniać te marzenia. Zwłaszcza że… niektóre z marzeń same się spełniają… Od ośmiu lat czynnie uczestniczę w wielu wydarzeniach akwarystycznych w kraju i za granicą i od dawna chodziła mi po głowie chęć zorganizowania wystawy akwarystycznej. I oto niespodziewanie 4 stycznia dostałem wiadomość od mojego przyjaciela, radnego Rady Miejskiej w Nałęczowie, a prywatnie akwarysty – Jacka Wilka: „Jacek, zorganizujmy wydarzenie akwarystyczne w Nałęczowie”. Decyzja nie mogła być inna. Wchodzę w to! I tak 19 stycznia wraz z Jackiem i burmistrzem Nałęczowa Wiesławem Pardyką podjęliśmy decyzję: Dni Akwarystyki zawitają do Nałęczowa.

Ogromnym zaufaniem obdarzyły nas firmy, które zdecydowały się wesprzeć Nałęczowskie Dni Akwarystyki. Dziękuję przede wszystkim firmie Aquael za użyczenie zbiorników oraz firmom Tropical, Juwel, Sera, Fluval, Zoolek za ufundowanie nagród dla uczestników. Patronatem medialnym imprezę objął Magazyn Akwarium, a także portal akwa-mania.mud.pl. Wystawa nie odbyłaby się, gdyby nie moi akwarystyczni przyjaciele, którzy zdecydowali się czynnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Do Nałęczowa przyjechało pięć stowarzyszeń, klubów i forów akwarystycznych wspieranych przez akwarystów indywidualnych oraz osiem firm i sklepów, a także trzy instytucje publiczne i naukowe. Jeden z uczestników przyjechał do nas aż ze Szczecina! Wiele osób włożyło mnóstwo pracy w sukces tego wydarzenia, ale szczególne podziękowania należą się Marii i Andrzejowi Kociołkowskim z portalu akwa-mania.mud.pl, którzy otrzymali tytuł Przyjaciół Nałęczowskich Dni Akwarystyki!

Dzięki tak licznej grupie udało nam się zebrać w jednym miejscu: akwaria dekoracyjne, biotopowe – w których pływały ryby z całego świata, a także przedstawiciele krajowej fauny. Dzięki akwarystom z forum wawarium.pl mogliśmy udać się w akwarystyczną podróż do przeszłości. Mieliśmy okazję podziwiać zarówno akwaria słodkowodne, jak i morskie. W zbiornikach prezentowane były nie tylko ryby, ale także skorupiaki oraz mięczaki. Dzięki Akademii Młodego Ichtiologa pod mikroskopem podziwialiśmy, a potem klasyfikowaliśmy przedstawicieli mikrofauny wód rodzimych. Zaprezentowane zostały rośliny nie tylko w akwarium, ale także w formie in vitro. Kolejną z ciekawostek były zaprezentowane w formikariach mrówki. Dopełnienie wystawy stanowiły przepięknie urządzone terraria.

Wystawie, która odbywała się w Nałęczowskim Ośrodku Kultury, towarzyszyła prezentacja 62 prac plastycznych dzieci z Przedszkola im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie. W podziękowaniu akwaryści ufundowali przedszkolakom 30-litrową kostkę.

Krótko mówiąc, każdy znalazł coś dla siebie! Na koniec pierwszego dnia imprezy redaktor naczelny Magazynu Akwarium otrzymał od akwarystów tort z okazji urodzin oraz odśpiewano mu gromkie Sto lat!

Nie sposób nie wspomnieć o niesamowitym wydarzeniu. W piątek wieczorem podeszła do mnie 11–letnia dziewczynka i zapytała, czy może wystawić swoją rybkę. Oczywiście zgodziłem się. Marysia z pomocą kolegów wystawców zaaranżowała swoje pierwsze akwarium wystawowe. Wraz z rodzicami zdecydowaliśmy, że Marysia Samoń Drzewicka będzie rozwijać się pod moimi skrzydłami i brać czynny udział w wystawach jako adeptka Gupikowej Laguny. Zdecydowałem także, że do naszej drużyny dołączy Wojtek Biedacha – 13-letni fan akwarystyki. Kojarzę go z kilku wystaw, bo jego reakcje były zawsze bardzo żywiołowe. Jestem bardzo podekscytowany tym projektem, który wspierany jest przez firmę Tropical, a także Akademię Magazynu Akwarium – Junior oraz portal akwa-mania.mud.pl.

Na zakończenie wystawy ogłoszone zostały wyniki kilku konkursów. Za akwarium biotopowe nagrodę otrzymał Adam Karwowski z Muzeum Przyrody w Drozdowie, za najładniejszą aranżację stoiska – Sebastian Kamont, za najefektowniejszą rybę – Wojciech Gąsiniak.

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za współtworzenie Nałęczowskich Dni Akwarystyki. Dołożymy wszelkich starań, by Nałęczowskie Dni Akwarystyki zawsze tworzone były przez pasjonatów i kojarzyły się z przyjazną i rodzinną atmosferą. Rok 2020 jest rokiem, w którym odbywają się targi w Norymberdze, a kalendarz imprez krajowych jest bardzo napięty, dlatego impreza odbędzie się nietypowo w majówkę (2–3 maja). Już dziś serdecznie zapraszam do Nałęczowa!

Tekst Jacek Ambrożkiewicz, organizator Nałęczowskich Dni Akwarystyki

fot. Andrzej Kociołkowski, Paweł Czapczyk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button