ArtykułyEncyklopedia

Nemateleotris helfrichi

Encyklopedia akwarystyczna

Nemateleotris helfrichi

Pochodzenie: zamieszkuje wody Oceanu Spokojnego, zasiedlając zarówno obrzeża raf koralowych, jak i obszary o piaszczystym dnie. Bywa spotykany na dość dużej głębokości – nawet do 90 m.

Wielkość: do 6 cm długości.

Charakterystyka: jak N. magnifica, choć jest nieco łagodniejsza względem przedstawicieli własnego gatunku (ale i tak zaleca się pielęgnację w akwarium pojedynczego okazu lub dobranej pary ryb – raz dobrana para nie powinna stać się wobec siebie agresywna).

Opis: gatunek ten jest wyjątkowo pięknie ubarwiony. Jego wysmukłe ciało mieni się wszystkimi odcieniami błękitu i fioletu. Koniec płetwy ogonowej jest jasnoniebieski, zaś tułów płynnie staje się coraz ciemniejszy, przechodząc na wysokości łuków skrzelowych w głęboko liliową barwę. Głowa jest soczyście żółta, zaś jej wierzch zdobi fioletowy pas. Wielką ozdobę ryby stanowi podwójna płetwa grzbietowa, której pierwsza część jest wąska i wydłużona – jej pierwsze promienie są lazurowoniebieskie, zaś kolejne fioletowe – z czarnymi końcówkami. Druga część płetwy grzbietowej jest jasnofioletowa z żółtawym zakończeniem. Jej lustrzane odbicie stanowi szeroka płetwa odbytowa, która dodatkowo jest pomarańczowo obrzeżona. Dymorfizm płciowy u tego gatunku nie występuje.

Zbiornik, rozmnażanie i pokarm: jak N. magnifica.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 9/2012 (121).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button