Artykuły

Magdalena Nikel (Ama Amazonka): Pierwsze rozmnożenie Erythrinus sp. Madre de Dios w akwarium

Ryba wilk (Erythrinus sp. Madre de Dios) to tajemniczy i wciąż mało poznany mieszkaniec rozlewiska rzeki Madre de Dios w Ameryce Południowej.

Jest drapieżnikiem niezbyt często spotykanym w domowych akwariach. Należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny Erythrinidae, choć na moje oko budową ciała kąsaczy wcale nie przypomina.

Wilki zamieszkują rzeki i rozlewiska Ameryki Południowej. Znajdywane są w różnych miejscach i regionach całego kontynentu, zarówno w otwartych wodach o wartkim nurcie, jak i w starorzeczach oraz płytkich wodach stojących. Rodzaje zaliczane do rodziny Erythrinidae to: Hoplias, Erythrinus i Hoplerythrinus. Wiele gatunków nie zostało dotąd opisanych i często są klasyfikowane zachowawczo i omownie – jako np. Erythrinus sp. Do rodzaju Hoplias zalicza się najwięcej odkrytych i opisanych gatunków – jest ich kilkanaście, a jeden z nich osiąga rozmiary nawet powyżej 100 cm (Hoplias aimara). Odnotowano kilka udanych rozmnożeń w niewoli gatunku Hoplias malabaricus. Jednak rodzaj Erytrhinus nadal pozostaje tajemnicą i jak dotąd nikomu nie udało się rozmnożyć tych ryb w warunkach domowych. Do rodzaju Erythrinus przypisano kilka ciekawych gatunków: Erythrinus erythrinus, Erythrinus sp. Peru, Erythrinus kessleri (?) oraz Erythrinus sp. Madre de Dios. Z tym ostatnim taksonem zapoznawałam się ponad dwa lata temu i to jemu właśnie poświęcę kilka słów w tym artykule.

  • Prawdy i mity o wilkach z rodzaju Erythrinus
  • Dymorfizm płciowy
  • Przygotowania do tarła
  • Pierwsze tarło: wielkie emocje
  • Drugie tarło: narybek rosnący w oczach

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2017 (161).

 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close