Kwarantanna ryb morskich
Większość akwarystów nie kwarantannuje świeżo nabytych ryb – najczęściej z powodu braku osobnego akwarium kwarantannowego lub braku miejsca na takie akwarium. Konsekwencją tego nonszalanckiego podejścia do akwarystyki będą choroby ryb, a ostatecznie – utrata obsady akwarium.
Wpuszczając ryby do zbiornika ogólnego, bez przeprowadzenia ich przez proces kwarantanny, mamy niejako pewność, że – prędzej czy później – one zachorują. Lecząc zaś chore ryby w akwarium ogólnym, na niepożądane oddziaływanie leków narażamy wszystkie pozostałe zwierzęta, a zwłaszcza bezkręgowce.
Trzeba to sobie jasno powiedzieć: infekcja może wystąpić już przy pierwszej wpuszczonej rybie do naszego zbiornika lub przy którejś z kolei, ale, tak czy owak, to zjawisko najczęściej nieuniknione. Dlatego, powtórzmy, niezmiernie ważne w praktyce akwarystycznej jest to, aby każdą „nową” rybę poddawać kwarantannie. Ktoś mógłby pomyśleć: „Po co mi zbiornik kwarantannowy. Przecież już mam pełną obsadę i nic więcej nie zamierzam kupować. Ryby u mnie rosną, starzeją się, chorują i – naturalną koleją rzeczy – odchodzą z tego świata”.
- Kwarantanna ryb morskich2,46 zł
- Magazyn Akwarium nr 2/2019 (174)15,90 zł – 22,90 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Koniki morskie w akwarium2,70 zł
- Pomakantowate w akwarium2,46 zł
- Dźwięki w środowisku wodnym i ich wpływ na zwierzęta żyjące w wodzie2,70 zł
- Morskie akwarium biotopowe – strefa przybrzeżna Bałtyku2,16 zł
- Błazenki2,46 zł
- Sztuka kamuflażu u ryb2,46 zł
- Meduzy w akwarium2,46 zł
- Ślimaki nagoskrzelne2,46 zł
- Ochrona ekosystemu raf koralowych2,46 zł