ArtykułyPorady

Marek Cebula, Sławomir Drobnik: O kwarantannie ryb morskich

Akwarium morskie

Kwarantanna ryb morskich

Większość akwarystów nie kwarantannuje świeżo nabytych ryb – najczęściej z powodu braku osobnego akwarium kwarantannowego lub braku miejsca na takie akwarium. Konsekwencją tego nonszalanckiego podejścia do akwarystyki będą choroby ryb, a ostatecznie – utrata obsady akwarium.

Wpuszczając ryby do zbiornika ogólnego, bez przeprowadzenia ich przez proces kwarantanny, mamy niejako pewność, że – prędzej czy później – one zachorują. Lecząc zaś chore ryby w akwarium ogólnym, na niepożądane oddziaływanie leków narażamy wszystkie pozostałe zwierzęta, a zwłaszcza bezkręgowce.

Trzeba to sobie jasno powiedzieć: infekcja może wystąpić już przy pierwszej wpuszczonej rybie do naszego zbiornika lub przy którejś z kolei, ale, tak czy owak, to zjawisko najczęściej nieuniknione. Dlatego, powtórzmy, niezmiernie ważne w praktyce akwarystycznej jest to, aby każdą „nową” rybę poddawać kwarantannie. Ktoś mógłby pomyśleć: „Po co mi zbiornik kwarantannowy. Przecież już mam pełną obsadę i nic więcej nie zamierzam kupować. Ryby u mnie rosną, starzeją się, chorują i – naturalną koleją rzeczy – odchodzą z tego świata”.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button