ArtykułyEncyklopedia

Chelmon rostratus

Encyklopedia akwarystyczna

Chelmon rostratus. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 7/2011 (108).

Pochodzenie: zamieszkuje wody Indopacyfiku od wschodnich wybrzeży Afryki poprzez Indonezję i Australię, aż po zachodnie wybrzeża Ameryki, występuje także w Morzu Czerwonym.

Wielkość: do 18 cm długości.

Zbiornik: dojrzałe akwarium rafowe o pojemności min. 400 l wypełnione wodą o ustabilizowanych parametrach. Konieczne liczne, obszerne kryjówki wśród żywej skały.

Charakterystyka: ryba ta jest płochliwa, dość delikatna i niezbyt łatwo adaptuje się do nowych warunków. Gatunek ten powinien trafiać wyłącznie w ręce doświadczonych hodowców, którzy będą potrafili zapewnić mu w zbiorniku odpowiednie dla niego warunki.

Opis: ciało jest silnie bocznie spłaszczone i wyposażone w długi ryjek służący do wyjadania pokarmu ze szczelin skalnych. Boki ciała pokrywają naprzemiennie ułożone po cztery białe i pomarańczowożółte szerokie, pionowe pasy. W górnej części z tyłu widnieje duża czarna plama. Okazy młode ubarwione są bardziej jaskrawo i nieco ciemniej niż starsze.

Pokarm:  w akwarium bardzo skutecznie zwalcza szkodniki wyjadając uciążliwe ukwiałki z rodzaju Aiptasia, które stanowią jej przysmak. Często zdarza się, że po całkowitym wytępieniu smakowitego ukwiała przez dłuższy czas odmawia przyjmowania innego pokarmu. Należy wtedy próbować karmić ją mrożonymi bezkręgowcami, takimi jak kryl, solowiec i drobne krewetki.

Rozmnażanie: niestety, nie rozmnaża się w akwariach, wszystkie spotykane w sklepach okazy pochodzą z odłowu w środowisku naturalnym (js).

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button