Artykuły

Marcin Wnuk: Nature Aquarium Gallery

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE

Nature Aquarium Gallery

Nature Aquarium Gallery to miejsce niezwykłe dla pasjonatów akwarystyki naturalnej. Galeria powstała w 2003 roku, w wybudowanym specjalnie do tego celu budynku, gdzie mieszczą się również pomieszczenia biurowe firmy ADA. Twórcą galerii i założycielem firmy był Takashi Amano (1954–2015).

Budynek z surowego betonu otoczony jest zielonym gajem, głównie bambusowym, który posadzony został w momencie budowania galerii. Wjazd na parking przed głównym wejściem oznaczony jest betonową płytą z tabliczką informacyjną firmy ADA. Betonowa, nowoczesna bryła budynku doskonale wtapia się w otaczającą zieleń. Przed głównym wejściem na kamiennych podstawach znajdują się duże drzewka bonsai.

Do wnętrza wchodzi się przez przeszklone drzwi, za którymi znajduje się czterometrowe akwarium wbudowane w ścianę ciągnącą się wzdłuż korytarza prowadzącego do wnętrza galerii. Korytarz ozdobiony jest pamiątkami, które Takashi Amano przywoził z różnych podróży po świecie.

W dużej, klimatyzowanej sali stajemy oko w oko z ekspozycją akwariów naturalnych o pojemności od 64 do 1300 litrów. Dwa największe wolno stojące zbiorniki mają wymiary 180 x 120 x 60 cm. Szyba użyta do budowy tych zbiorników ma 19 mm grubości, a akwaria nie posiadają żadnych wzmocnień W obu tylnych narożnikach wklejone są kominy, a w szafkach znajdują się potężne sumpy.

Niezależnie od wielkości zbiornika, każdy z nich miał w sobie to „coś”, co sprawiało, że mogliśmy się im przyglądać w ciszy dłuższy czas, wpatrując się w kompozycję i podziwiając kondycję roślin. Dało się zauważyć pewną prawidłowość w dobieraniu obsady ryb. Im mniejsza różnorodność roślin w akwarium – tym mniej gatunków ryb. W akwariach typu iwagumi pływała ławica złożona z osobników jednego gatunku. W mocno zarośniętych akwariach w stylu mizube obsada była zawsze bogatsza, składała się też z wielu gatunków ryb. W wielu prezentowanych aranżacjach rośliny wyrastały ponad lustro wody.

Nasza wizyta w Nature Aquarium Gallery odbywała się przy okazji Nature Aquarium Party, czyli uroczystości wręczenia nagród w najbardziej prestiżowym konkursie, jakim jest The International Aquarium Plants Layout Contest. Dzięki temu mogliśmy spotkać osobiście dwukrotnego zdobywcę pierwszego miejsca Takayukiego Fukadę.

Galeria zrobiła na nas tak duże wrażenie, że przedłużyliśmy naszą wizytę w siedzibie firmy ADA o dwa dni, dzięki czemu mieliśmy więcej czasu na robienie zdjęć i kręcenie materiału video, który po zmontowaniu pojawi się na naszym kanale YouTube (http://youtube.pl/peha68).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2017 (162).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button