Artykuły

Phelsuma klemmeri – diament Madagaskaru

Terrarystyka - Gady

Paweł Walenciak: Phelsuma klemmeri – diament Madagaskaru

Phelsuma klemmeri to aktywne za dnia endemiczne gekony z północno-zachodniego Madagaskaru. To jeden z mniejszych gatunków w rodzaju Phelsuma – dorastają wraz z ogonem do ok. 9 cm. Przez wielu hodowców są uważane za najbardziej atrakcyjne pod względem ubarwienia. Ich ciało jest szaro-purpurowe z jaskrawymi niebieskimi pasami, a głowa kanarkowożółta z czarnymi kropkami. Dodatkowo przez głowę aż do turkusowego ogona ciągną się dwie czarne pręgi.

Jaszczurki te są smukłe, bardzo zwinne i dobrze skaczą. Dzięki obecności lamelli na palcach potrafią – jak cały rodzaj Phelsuma – sprawnie chodzić po gładkich, pionowych powierzchniach. To gatunek łatwy w hodowli, jednak należy spełnić kilka ważnych warunków, aby utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu.

Zacznijmy od terrarium

Jako że są to typowo nadrzewne jaszczurki, należy zapewnić im terrarium typu wertykalnego. Ze względu na niewielkie rozmiary tych felsum, zbiornik dla dorosłej pary może mieć wymiary 40 x 40 x 50 cm (dł. x szer. X wys.). Dobrze, aby górna część terrarium była wykonana z siatki, by zapewnić dobrą wentylację. Kilku producentów na polskim rynku oferuje takie terraria w sprzedaży.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button