Artykuły

Pstrąg potokowy w rzece Shingarka

Ryby Europy

Alexey Malyshev, tł. Helena Czapczyk: Pstrąg potokowy w rzece Shingarka

W tym artykule na przykładzie jednego dorzecza chciałbym podzielić się moim doświadczeniem na temat życia i wzrostu pstrąga potokowego w środowisku naturalnym (od stadium larwalnego do etapu dorosłości). Spędziłem kilka lat na obserwacji zachowań tego gatunku, a moje spostrzeżenia mogą się przydać wielu osobom, ponieważ pstrąg potokowy może być hodowany w domowym akwarium.

Pstrąg potokowy (Salmo trutta morpha fario) jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem pstrąga w Europie. Zasiedla zimne i czyste rzeki o niewielkich rozmiarach i płynie w dół ich biegu, z wyżyn na równiny. Obok rzek, które pstrąg potokowy zamieszkuje samotnie, można wyróżnić także takie, w których oprócz niego występuje wiele innych gatunków: Thymallus thymallus, Barbatula barbatula, Phoxinus phoxinus, Cottus spp., Zingel spp. i inne. Pstrąg jest małą rybą (zwykle jego długość nie przekracza 20 cm), choć zdarzały się przypadki złowienia osobników, które ważyły około 10 kg (istnieje podejrzenie, że były to trocie jeziorowe, Salmo trutta morpha lacustris, które przepłynęły do rzeki z jeziora). Ogólnie rzecz biorąc, pstrąg potokowy nie ma wartości przemysłowej, jednak stanowi pożądany cel w wędkarstwie amatorskim. Niestety, w ostatnich latach liczba przedstawicieli tego gatunku zmniejszyła się z powodu zanieczyszczenia wody.

W niniejszym artykule przybliżę jeden z biotopów pstrąga potokowego – rzekę Shingarka płynącą w obwodzie leningradzkim w pobliżu Petersburga. Shingarka jest dobrze znana z uwagi na fakt, że od ponad dwustu lat zaopatruje w wodę słynne fontanny w Peterhofie. Rzeka bierze swój początek w Wysoczyźnie Iżorskiej, gdzie tworzy ją wiele strumyków, które wyłaniają się spod ziemi.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button