ArtykułyPorady

Rośliny cebulowe w akwarium z paletkami

PORADY - Listy do Redakcji

Jakie rośliny cebulowe można z powodzeniem uprawiać w zbiornikach z paletkami?

Pozdrawiam

Stały Czytelnik

Pytanie wydało mi się z początku banalnie proste. Oczywiście, że żabienice (rodzaj Echinodorus)! Dopiero po chwili zreflektowałem się, że Czytelnik pyta o rośliny cebulowe. Po chwili namysłu mogę powiedzieć, że w zasadzie musimy się tutaj ograniczyć do gatunków roślin spośród trzech rodzajów, które są uprawiane w akwarystyce:, Aponogeton, Crinum, Nymphoides.

Onowodki (Aponogeton) – rodzaj liczący kilkadziesiąt znanych gatunków – spotykamy w naturze na kontynencie afrykańskim, na Madagaskarze, w Azji oraz w Australii. Generalizując, gatunki z tego rodzaju znoszą wyższe temperatury wody (aczkolwiek trzeba pamiętać, że rośliny te należy przezimować w niższej temperaturze, kiedy to bulwy potrzebują odpoczynku). Z racji rozmiarów potrzebują również dużego akwarium. Nie będę omawiał tutaj wszystkich gatunków, bo na to potrzebowaliśmy całego osobnego artykułu, ale generalnie onowodki są średnio trudne w uprawie, nie potrzebują ani mocnego oświetlenia, ani CO2. Te najpopularniejsze i najłatwiej dostępne gatunki, które poleciłbym do akwarium z paletkami, to onowodek madagaskarski (Aponogeton madagascariensis), onowodek długozalążkowy (Aponogeton longiplumulosus), onowodek kędzierzawy (Aponogeton crispus) i onowodek Boivina (Aponogeton boivinianus).

Jeśli chodzi o rodzaj Crinum, z paletkami harmonijnie rozwijać się będzie sporo roślin, z wyjątkiem – uwaga! – popularnej w akwarium kryni (Crinum calamistratum), gdyż maksymalna temperatura, w której można ją uprawiać, to 26°C.

I na koniec rodzaj Nymphoides, czyli grzybieńczyk. Spośród ponad czterdziestu znanych gatunków razem z paletkami z powodzeniem możemy uprawiać Nymphoides hydrophylla „Taiwan”, którego zakres uprawy jest dość szeroki, od kilkunastu do ponad 30°C. To roślina stosunkowo łatwa w uprawie, wymaga jedynie dość mocnego oświetlenia, gdy ten warunek spełnimy – cieszyć będzie nasze oczy pięknymi liśćmi pod- i nawodnymi.

Pozdrawiam serdecznie

Przemek Leśniak

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button