Artykuły

Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski: Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri (Annandale, 1918) w akwarium

RYBY AZJA

Channa harcourtbutleri

Fragment artykułu: Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski: Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri (Annandale, 1918) w akwarium. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).

 

Na Channa harcourtbutleri – bo tak ryba ta, należąca do rzędu okoniokształtnych (Perciformes) i rodziny żmijogłowowatych (Channidae), została nazwana na cześć brytyjskiego gubernatora w Birmie Harcourta Butlera – akwaryści mówią często: wężogłów birmański.
Łacińskim synonimem nazwy gatunkowej jest Ophiocephalus harcourtbutleri (Annandale, 1918).

Występowanie
Channa harcourtbutleri pochodzi z Myanmaru, czyli dawnej Birmy. Gatunek w środowisku naturalnym żyje w jeziorach na mulistym dnie i w powolnie płynących strumieniach, ukrywając się z reguły wśród roślinności lub korzeni. Występuje najczęściej w jeziorze Inle.

Żywienie
Channa harcourtbutleri jest drapieżnikiem, podobnie jak inne żmijogłowowate. W naturze ma dostęp do szerokiego wachlarza pokarmów, w tym stawonogów i małych ryb. W akwarium gatunkowi temu należy serwować pokarm mięsny: wszelkie mrożonki (szklarka, serce wołowe, ochotka), a nawet pokrojone drobno filety z ryb. Większe ryby możemy karmić robakami typu rosówka, czerwony czy biały robak wędkarski, mączniak, krewetki, małże.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button