Artykuły

Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski: Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri (Annandale, 1918) w akwarium

Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri (Annandale, 1918) w akwarium

Na Channa harcourtbutleri – bo tak ryba ta, należąca do rzędu okoniokształtnych (Perciformes) i rodziny żmijogłowowatych (Channidae), została nazwana na cześć brytyjskiego gubernatora w Birmie Harcourta Butlera – akwaryści mówią często: wężogłów birmański.

Łacińskim synonimem nazwy gatunkowej jest Ophiocephalus harcourtbutleri (Annandale, 1918).

Występowanie

Channa harcourtbutleri pochodzi z Myanmaru, czyli dawnej Birmy. Gatunek w środowisku naturalnym żyje w jeziorach na mulistym dnie i w powolnie płynących strumieniach, ukrywając się z reguły wśród roślinności lub korzeni. Występuje najczęściej w jeziorze Inle.

Żywienie

Channa harcourtbutleri jest drapieżnikiem, podobnie jak inne żmijogłowowate. W naturze ma dostęp do szerokiego wachlarza pokarmów, w tym stawonogów i małych ryb. W akwarium gatunkowi temu należy serwować pokarm mięsny: wszelkie mrożonki (szklarka, serce wołowe, ochotka), a nawet pokrojone drobno filety z ryb. Większe ryby możemy karmić robakami typu rosówka, czerwony czy biały robak wędkarski, mączniak, krewetki, małże.

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Close