Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 1/2018 (167)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Magazyn Akwarium czasopismo 1/2018

Drodzy Czytelnicy!
Nadszedł rok 2018, a wraz z nim wiele znaczących zmian w samym Magazynie Akwarium i wokół niego. Zauważyliście już pewnie całkiem inną winietę czasopisma, która ma swój charakter, odpowiadając jednocześnie nowoczesnym trendom graficznym. Ale odświeżona okładka to nie wszystko, to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej: wraz z nią zmienił się bowiem kształt magazynu – jego objętość wzrosła aż do 114 stron, zaś zawartość merytoryczna wzbogaciła się o stały dodatek terrarystyczny (zresztą obie dziedziny: akwarystyka i terrarystyka często się przecież uzupełniają i zazębiają).

Sezonowo wprowadzimy też dział zatytułowany „Oczko wodne” – wszak coraz więcej z osób parających się na co dzień akwarystyką, w okresie wiosenno-jesiennym przetrzymuje i z powodzeniem rozmnaża rozmaite gatunki „ryb akwariowych” w przydomowych i ogrodowych stawkach oraz basenach. Ale na tym nie koniec: Czytelnicy naszego czasopisma, obecni i aktywni w sieci, dostrzegli już pewnie wzmożony ruch na naszym fanpage’u facebookowym, a to m.in. za sprawą cyklicznie organizowanych od początku grudnia konkursów. Śledźcie zatem nasze działania na Fb, śmiało bierzcie udział w konkursach i wygrywajcie nagrody.

A teraz rzecz może najważniejsza: nie od dziś uważamy, że na Magazynie Akwarium – jako jedynym ogólnoakwarystycznym medium prasowym w Polsce – spoczywa nie lada odpowiedzialność: edukacyjna i popularyzatorska, i że – co tu dużo kryć – jako redakcja mamy do spełnienia misję. I właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej współpracować z prężnie działającymi klubami, stowarzyszeniami i forami akwarystycznymi, a także współuczestniczyć w ważnych projektach i otaczać patronatem medialnym instytucje i projekty warte wspierania. Jednym z nich jest obrastający już małą legendą środowiskową Wieżowiec Akwarystyczny, który powstał w Instytucie Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, innym – szkolenia TNBZ Animalian, jeszcze innym cykliczne imprezy akwarystyczne odbywające się w Kompleksie Świętokrzyska Polana.

I last but not least: w tym roku zdecydowaliśmy się powołać do istnienia Akademię Magazynu Akwarium (AmA). Wspólnie z naszymi ekspertami i partnerami w dniach 6–8 kwietnia 2018 r. na Targach Zoologicznych Warsaw Animals Days zorganizujemy warsztaty z zakładania akwariów i paludariów, pokazy multimedialne, prelekcje i atrakcyjną wystawę akwarystyczno-terrarystyczną. Już dziś na tę imprezę bardzo serdecznie Was zapraszamy!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazynu Akwarium czasopismo nr 1/2018

Artykuły

ROZMOWY MA
Zwierzęta mają pamięć genetyczną.
Z Włodzimierzem Stanisławskim rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AZJA
Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski
Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri w akwarium

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Rio Guaporé – rzeka pełna roślin

RYBY – AFRYKA
Damian Skrabarczyk
Jeszcze słów kilka o Paretroplus menarambo

TESTUJEMY NA ŁAMACH
Pompki napowietrzające

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Buccochromis rhoadesii – piękny „zabójca” z jeziora Malawi

ACQUASCAPING
Aquascaper, pasjonat, juror.
Z Adamem Golikiem rozmawia Paweł Czapczyk

ROŚLINY AKWARIOWE
Maciek Michalski
Rośliny w akwarium z dyskowcami

KREWETKI
Paweł Woźniak
Charakterystyka krewetek z Sulawesi

ŚLIMAKI
Hubert Zientek
Pomacea diffusa – najpopularniejsza ampularia w naszych akwariach

TERRARIUM – GADY
Radomir Jaskuła, Radim Svěchovský
Gekony z rodzaju Gonatodes – małe klejnoty z neotropików

POZNAJMY SIĘ
„Onlajny”

Stałe rubryki

Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Encyklopedia terrarystyczna
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button