ArtykułyPorady

Salvinia natans – jednoroczna paproć

PORADY - Listy do Redakcji

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Bardzo podoba mi się roślina pływająca nazywana wodną paprotką – Salvinia natans. Słyszałem jednak, że w akwarium zamiera po roku. Czy to jest jednoroczna roślina?
Grzesiek

Szanowny Panie Grzegorzu,

Wymieniona przez Pana, interesująca i piękna roślina, salwinia pływająca (Salvinia natans), to rzeczywiście jednoroczna mała paproć wodna. Występuje ona głównie w wodach Azji oraz Europy, gdzie często wody nie osiągają zbyt wysokich temperatur (18-25ºC) oraz występują zróżnicowane pory roku. W naturalnym środowisku zanika jesienią, kiedy temperatura wody znacząco spada.

Omawiana roślina występuje również na terenie naszego kraju, głównie na niżu polskim, gdzie zasiedla głównie zbiorniki z wodą stojącą, jak jeziora, starorzecza itp., często tworząc zwarty kożuch na powierzchni wody, odcinając dostęp promieni słonecznych do niższych partii zbiorników oraz utrudniając wymianę gazową z atmosferą, co niekorzystnie wpływa na resztę mieszkańców danego zbiornika. Jest jednak bardzo pomocna w usuwaniu związków azotowych i fosforowych powodujących zakwity glonów zbiornikach.

Pod jej liśćmi oraz „korzeniami” będącymi tak naprawdę podwodnymi liśćmi, chętnie znajduje schronienie narybek. Należy również wspomnieć, że salwinia pływająca jest w Polsce gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową i bez specjalnego zezwolenia nie wolno jej pozyskiwać ze zbiorników naturalnych i uprawiać w akwariach. Można ją jednak niekiedy spotkać w sklepach zoologicznych czy na aukcjach internetowych.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2016 (158).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button