
Sarcophyton spp.
Rozmieszczenie: Ocean Indyjski i Ocean Spokojny – jedne z najpospolitszych w naturze koralowców miękkich.
Opis: niezwykle charakterystyczne, łatwe do rozróżnienia koralowce o sylwetce przypominającej grzyba. Na mięsistej “nodze” rozpościera się szeroki “kapelusz”, którego powierzchnia pokryta jest setkami polipów różniących się kształtem w zależności od gatunku, jaki reprezentują. Największe okazy są w stanie osiągać średnicę ponad 100 cm. Ubarwienie szarawe, żółtawe lub brunatne, znacznie rzadziej zielone (te ostatnie są najbardziej poszukiwane i osiągają najwyższe ceny).
Odżywianie: gatunek samożywny posiadający zooksantelle. Chętnie uzupełnia swą dietę poprzez wychwytywanie z wody przez polipy drobnego planktonu i niesionych wraz z nią substancji organicznych.
Uwagi: jedne z najpospolitszych i najczęściej hodowanych w akwariach koralowców miękkich, doskonale znane nawet początkującym miłośnikom akwarystyki morskiej. Bezproblemowe w pielęgnacji – wymagają umieszczenia w dobrze oświetlonym miejscu przy umiarkowanym przepływie wody..
Rozmnażanie: wegetatywne poprzez tworzenie młodych osobników u podstawy dorosłego okazu. Możliwe również rozmnażanie poprzez fragmentację plechy – dużego osobnika wystarczy rozciąć na pół aż do podstawy skalpelem lub żyletką i umieścić w rozcięciu np. kawałek skały tak, aby koral nie mógł się z powrotem zespolić – po pewnym czasie z obydwu kawałków uformują się kompletne osobniki. Jeszcze innym sposobem (choć nieco ryzykownym) jest pocięcie rozrośniętego okazu na fragmenty i przymocowanie ich do skał przy pomocy wykałaczek i gumek recepturek. (ld)
- Ochrona ekosystemu raf koralowych2,46 zł
- Życie w Bałtyku2,94 zł
- Błazenki w środowisku naturalnym2,46 zł
- Narodziny rekinaProdukt w promocji0,00 zł
- Choroby ryb morskich – ospa2,46 zł
- Rogatnica kolczasta Balistapus undulatus2,16 zł
- Akwarium morskie – projekt średniego zbiornika2,46 zł
- Akwarium słonawowodne2,46 zł
- Akwarium morskie – 400 l: koncepcja, prowadzenie, porady2,49 zł