ArtykułyEncyklopedia

Sarcophyton spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Sarcophyton spp.

Rozmieszczenie: Ocean Indyjski i Ocean Spokojny – jedne z najpospolitszych w naturze koralowców miękkich.

Opis: niezwykle charakterystyczne, łatwe do rozróżnienia koralowce o sylwetce przypominającej grzyba. Na mięsistej „nodze” rozpościera się szeroki „kapelusz”, którego powierzchnia pokryta jest setkami polipów różniących się kształtem w zależności od gatunku, jaki reprezentują. Największe okazy są w stanie osiągać średnicę ponad 100 cm. Ubarwienie szarawe, żółtawe lub brunatne, znacznie rzadziej zielone (te ostatnie są najbardziej poszukiwane i osiągają najwyższe ceny).

Odżywianie: gatunek samożywny posiadający zooksantelle. Chętnie uzupełnia swą dietę poprzez wychwytywanie z wody przez polipy drobnego planktonu i niesionych wraz z nią substancji organicznych.

Uwagi: jedne z najpospolitszych i najczęściej hodowanych w akwariach koralowców miękkich, doskonale znane nawet początkującym miłośnikom akwarystyki morskiej. Bezproblemowe w pielęgnacji – wymagają umieszczenia w dobrze oświetlonym miejscu przy umiarkowanym przepływie wody..

Rozmnażanie: wegetatywne poprzez tworzenie młodych osobników u podstawy dorosłego okazu. Możliwe również rozmnażanie poprzez fragmentację plechy – dużego osobnika wystarczy rozciąć na pół aż do podstawy skalpelem lub żyletką i umieścić w rozcięciu np. kawałek skały tak, aby koral nie mógł się z powrotem zespolić – po pewnym czasie z obydwu kawałków uformują się kompletne osobniki. Jeszcze innym sposobem (choć nieco ryzykownym) jest pocięcie rozrośniętego okazu na fragmenty i przymocowanie ich do skał przy pomocy wykałaczek i gumek recepturek. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button