Artykuły

Silurana sp. w domowej hodowli

Płazy

Julia Stojak: Silurana sp. w domowej hodowli

Badania wykonane przez Bena J. Evansa w 2015 roku pozwoliły spośród żab bezogonowych z rodzaju Xenopus wyodrębnić podrodzaj Silurana. Należą do niego cztery gatunki: Xenopus tropicalis, Xenopus epitropicalis, Xenopus calcaratus, Xenopus mellotropicalis. Najpopularniejszym jest Xenopus tropicalis, znany również jako Silurana tropicalis.

Silurana tropicalis

W hodowli najczęściej utrzymywany jest gatunek Silurana tropicalis, użytkowany również jako zwierzę laboratoryjne. Jego genom został zsekwencjonowany, jest organizmem modelowym dla genetyki, który uzupełnia pokrewny gatunek Xenopus laevis (wielu osobom znany ze sklepów zoologicznych jako żaba szponiasta). Xenopus tropicalis dojrzewa znacznie szybciej od Xenopus laevis, a także osiąga mniejsze rozmiary – dzięki tym zaletom powoli zastępuje żaby szponiaste w laboratoriach.

Większość osób może pomylić Silurana sp. z żabą szponiastą, na pierwszy rzut oka wyglądają prawie tak samo. Sama dziesięć lat temu nie dostrzegałam różnicy, gdy w sklepie zoologicznym kupiłam małą brązową żabę. Dopiero po czterech latach od znajomego z forum amphibia.net.pl dowiedziałam się, że posiadam Silurana sp. Z tego, co udało mi się ustalić, Silurana pojawiła się w Polsce w sklepach zoologicznych właśnie około dziesięciu lat temu, ale sprzedawana była jako inne znane gatunki: żaba szponiasta (Xenopus laevis) oraz karlik szponiasty (Hymenochirus sp.).

Cały artykuł w pliku PDF lub w numerze Magazynu Akwarium

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button