ArtykułyEncyklopedia

Syngnanthoides biaculeatus

Encyklopedia akwarystyczna

Iglicznia(Syngnanthoides biaculeatus)

Pochodzenie: Ocean Indyjski i Ocean Spokojny od Morza Czerwonego po Samoa, południową Japonię i wybrzeże Nowej Południowej Walii. Preferuje laguny i płytkie, przybrzeżne wody zarośnięte trawami morskimi i glonami wyższymi.

Wielkość: do 28 cm długości.

Akwarium: typowy zbiornik rafowy o pojemności min. 200 l z dużą ilością kryjówek oraz koralowców i glonów wyższych.

Charakterystyka: ryba spokojna i bardzo łagodna, najlepiej pielęgnować ją w grupach złożonych z kilku osobników. Niegroźna dla koralowców, ale sporadycznie może zjadać małe krewetki. Nie należy łączyć jej z szybkimi, sprawnie pływającymi rybami, które mogłyby niepokoić ją i wyjadać jej pokarm. Nie należy również podejmować prób łączenia z agresywnymi rybami drapieżnymi, dla których łatwo mogłaby stać się pożywieniem.

Opis: kształt ciała typowy dla igliczni – jest ono silnie wydłużone, lekko bocznie spłaszczone z dużą głową zaopatrzoną w wydłużony „ryjek”. Mniej więcej w połowie długości występuje charakterystyczne wygrzbiecenie. Ogon bardzo długi, pozbawiony płetwy ogonowej, zwężający się ku tyłowi, przystosowany do owijania się i „kotwiczenia” do koralowców lub innych obiektów. Ubarwienie ciała stanowi mieszanka brązów, zieleni i szarości.

Rozmnażanie: w naturze ikra jest noszona przez samca przymocowana do spodniej strony jego ciała. Przypuszczalnie nie rozmnaża się w niewoli.

Pokarm: ryba bardzo trudna w wykarmieniu. Zdecydowanie najlepiej pielęgnować ją w zbiornikach z dużą ilością glonów z rodzaju Caulerpa, wśród których znajduje sobie pokarm. Poza tym chętnie zjada żywy mysis i solowca. Niektóre osobniki udaje się przyzwyczaić do pobierania pokarmów mrożonych. (js)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close