Artykuły

Pomakantowate w akwarium

Akwarystyka morska

Weronika Podlesińska: Pomakantowate w akwarium

Gatunki z rodziny pomakantowatych (Pomacanthidae) są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli morskich ryb kostnoszkieletowych – ze względu na spektakularne kolory. Kolory i wzory na ich ciele mogą się całkowicie zmieniać wraz z wiekiem ryb. Kontrastujące pasy i plamy sprawiają, że są one prawdziwymi klejnotami raf koralowych.

Ze względu na swoje unikalne piękno, pomakantowate znane są pod angielską nazwą angelfish, czyli „ryby anioły”. Nic dziwnego, że te zwierzęta są ulubieńcami niejednego akwarysty. Jest to nieduża grupa ryb morskich, licząca mniej niż 90 gatunków. Mimo to, wśród jej przedstawicieli można zauważyć duże zróżnicowanie preferencji ekologicznych, żywieniowych, strategii rozrodczych i hierarchii społecznych.

Występowanie

Przedstawiciele tej rodziny występują w morzach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie, ale 80% gatunków z rodziny pomakantowatychzamieszkuje obszar Indopacyfiku. Są one ściśle przystosowane do życia wśród raf koralowych. Niektóre gatunki zamieszkują płytkie wody o temperaturze 25-28°C, inne wody głębsze, poniżej 50 m głębokości.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button