ArtykułyPorady

Tęczanki: jakie akwarium, jakie gatunki, jakie towarzystwo?

PORADY - Listy do Redakcji

Dzień dobry Państwu!
Nieraz pisaliście już w Magazynie Akwarium o tęczankach. Ale chciałbym założyć akwarium dla nich o długości 100 cm. Czy to dobry pomysł, taka długość wystarczy?
Ile sztuk mogę hodować i jakie gatunki wybrać na początek. I jakie inny ryby mogą z tęczankami pływać w akwarium towarzyskim? Czy jakieś zbrojniki to dobry pomysł?
Z poważaniem
Wacław Gajcy, Góra

Dzień dobry Panie Wacławie,

tęczanki to piękne ryby należące do rodziny tęczankowatych (Melanotaeniidae), obejmujących dużą liczbę gatunków, zgrupowanych w takich „znajomych” dla akwarystów rodzajach, jak np. Melanotaenia, Chilatherina, Glossolepis czy Iriatherina (przedstawiciele wszystkich tych rodzajów zwyczajowo nazywane są po prostu tęczankami). W akwariach najczęściej spotyka się jedynie kilkanaście gatunków. Zazwyczaj te zjawiskowo ubarwione, ławicowe i łagodne ryby są dosyć niewymagającymi, a co za tym idzie łatwymi do pielęgnacji mieszkańcami akwariów, polecanymi nawet dla mniej doświadczonych akwarystów. Aby jednak czuły się dobrze w urządzonych dla nich zbiornikach, musi być spełnionych kilka warunków.

Po pierwsze – tęczanki, jako ryby bardzo ruchliwe i ławicowe, a także w wielu przypadkach osiągające dość spore rozmiary (niektóre gatunki dorastają nawet do kilkunastu centymetrów długości), wymagają obszernych akwariów, o objętości co najmniej 150–200 litrów, a najlepiej i większych. Istotną kwestią jest dokładne przykrycie zbiornika – ryby te bardzo dobrze skaczą. Drugą kluczową sprawą jest bardzo wydajna filtracja utrzymująca jak najniższe poziomy rozpuszczonych w wodzie związków azotowych i fosforowych, nie zapominając przy tym o częstych i obfitych podmianach wody.

Jeśli już mowa o parametrach fizykochemicznych wody, to warto zauważyć, że większość taczanek preferuje wodę o pH w przedziale od ok. 6,5 do 8,0, a nawet więcej oraz twardości ogólnej od kilku do kilkunastu stopni niemieckich, a więc zazwyczaj będzie dobrze czuła się w naszej wodzie kranowej (oczywiście odstanej i uzdatnionej). Ponadto, ryby te lubią dość dużą ilość roślin wodnych, zwłaszcza pływających, rozpraszających padające od góry światło, lecz należy pamiętać o pozostawieniu im dość dużej niezarośniętej części zbiornika przeznaczonej do pływania.

Zakładając, że podana przez Pana w pytaniu długość akwarium jest najdłuższym wymiarem standardowego zbiornika o pojemności 200 litrów, to oczywiście śmiało może Pan myśleć o przystosowaniu takiego „szkiełka” pod te właśnie ryby, jednak ograniczyłbym się na Pana miejscu do mniejszych gatunków, jak popularna tęczanka neonowa (Melanotaenia praecox) czy przepiękna taczanka filigranowa, zwana też tęczanką Wernera lub motylową (Iriatherina werneri). W dwustulitrowym zbiorniku można hodować nawet kilkanaście sztuk tych pięknych ryb.

Towarzystwem dla tych niewielkich i delikatnych ryb koniecznie muszą być ryby niestanowiące żadnego zagrożenia, a więc spokojne i niewielkie gatunki. Jeśli warunki te zostaną spełnione, a poza tym jeszcze ryby towarzyszące będą cechowały się podobnymi wymaganiami co do parametrów wody i zbiornika, to śmiało można je ze sobą łączyć – tęczanki są rybami łagodnymi oraz towarzyskimi, niesprawiającymi żadnego kłopotu współmieszkańcom. Mogą to być zarówno inne ryby ławicowe, jak np. kąsaczowate, karpieńcowate czy pięlęgniczki, kirysy itd. Wymienione przez Pana w pytaniu zbrojniki to również bardzo dobry pomysł, jednakże najlepiej jeśli będą to raczej niewielkie gatunki, tolerujące powyższe parametry wody.

Oczywiście przytoczone przeze mnie informacje są uogólnieniem dla najpopularniejszych ryb tęczankowatych – przed zakupem konkretnego gatunku należy zapoznać się z jego charakterystyką oraz dokładnymi wymaganiami, aby nie narażać tych pięknych ryb na cierpienie. Jeśli wszelkie ich wymagania będą spełnione, ryby odwdzięczą się nam przepięknym „tęczowym” ubarwieniem oraz bardzo ciekawymi zachowaniami, stanowiąc wdzięczny obiekt obserwacji w akwarium.

Pozdrawiam serdecznie

mgr inż. Karol Kopeć

fot. Paweł Czapczyk

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2017 (164).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button