ArtykułyEncyklopedia

Trigonostigma heteromorpha

Encyklopedia akwarystyczna

Trigonostigma heteromorpha

Razbora klinowa

Pochodzenie: Południowa Azja: Półwysep Malajski, Singapur.

Wielkość: samice do 4,5 cm, samce do 5 cm.

Akwarium: o wymiarach min. 60 x 30 cm, zacienione. Woda o twardości 5–12°dH i pH 5–7, temperatura 22–25°C.

Charakterystyka: pierwotnie zaliczana do rodzaju Rasbora, jednak na skutek badań systematycznych w roku 1999 zaliczono ją do nowo wyodrębnionego rodzaju, któremu nadano nazwę Trigonostigma. Ryba stadna tworząca ławice, dlatego też należy ją trzymać w grupie liczącej minimum 6 sztuk. Nadaje się do akwarium towarzyskiego, nie jest agresywna. W warunkach naturalnych zamieszkuje wody kwaśne i miękkie, bogate w garbniki, analogiczne do amazońskich czarnych wód.

Opis: Ciało silnie bocznie spłaszczone, ubarwienie w różnych odcieniach mniej lub bardziej zbliżonych do koloru czerwonego. W tylnej części ciała charakterystyczny czarno–granatowy trójkąt, od którego pochodzi nazwa zwyczajowa i łacińska. Krawędzie płetw ogonowej i grzbietowej zabarwione na różowo.

Rozmnażanie: do tarła zaleca się temperaturę wody w granicach 26°C oraz obecność roślin o szerokich liściach (zwłaszcza z rodzaju Cryptocoryne), na których spodniej stronie zostanie złożona ikra. Samica składa z reguły od 80 do 100 jaj, lecz sporadycznie może być to nawet do 300 sztuk, które następnie zapładniane są przez samca. Okres inkubacji trwa około doby. Narybek karmić należy drobnym planktonem i larwami solowca.

Pokarm: płatki, granulaty, mrożonki, pokarm żywy dostosowany do niewielkiego rozmiaru otworu gębowego ryby.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2-3/2014 (137).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button