ArtykułyEncyklopedia

Egeria densa

Encyklopedia akwarystyczna

Egeria densa

Moczarka argentyńska

Pochodzenie: Ameryka Południowa: południowo–wschodnia Brazylia, Argentyna, Urugwaj.

Opis: roślina dorasta do wysokości 2 m. Liście w okółkach od 4 do 8 sztuk, mają 1–4 cm długości i 2–5 mm szerokości. Z łodygi wyrastają długie korzenie przybyszowe. Jest dwupienna, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych roślinach. Kwiaty o średnicy 12–20 mm i płatkach barwy białej. Obecność rośliny pomaga w zwalczaniu sinic. Polską nazwę „moczarka” traktować należy z ostrożnością, ponieważ roślina nie należy do tego rodzaju.

Warunki uprawy: oświetlenie średnie lub silne, temperatura 20–22°C, maksymalnie 26°C. Twardość 8,5–20°dH i pH 6,5–8. Brak wystarczającej ilości substancji odżywczych można stwierdzić po jasnym kolorze oraz wiotkich łodygach. Posiada wysokie zdolności adaptacyjne, a jedyne nieodpowiednie dla niej warunki panują w wodzie miękkiej i kwaśnej. W takiej sytuacji można zrównoważyć niekorzystny wpływ środowiska podawaniem dwutlenku węgla.

Rozmnażanie: roślina rozmnaża się łatwo, dlatego też została uznana za gatunek inwazyjny. W warunkach akwariowych najlepszym sposobem rozmnażania jest wegetatywne (poprzez rozcinanie pędu, który można zasadzić w podłożu lub pozwolić mu swobodnie pływać po powierzchni).

Wykorzystanie: roślina zarówno pływająca, jak i przeznaczona na trzeci plan.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2-3/2014 (137).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button