Bez kategoriiWydarzenia

Wielkie wydarzenie w Oceanarium Międzyzdroje

Wydarzenia

Oceanarium w Międzyzdrojach nie przestaje nas zaskakiwać. Dopiero co pisaliśmy o rekordowym rozmnożeniu płaszczek, a tu kolejna niesamowita wiadomość – tarło i złożenie jaj przez rekina bambusowego (Chiloscyllium punctatum), spotykanego w naturze m.in. na Filipinach, w Tajlandii, Japonii, Malezji, Sri Lance czy Australii. Gatunek żyje w płytkich, skalistych obszarach, większość czasu spędza, leżąc na dnie, leniwie przeszukuje dno morskie w poszukiwaniu pożywienia, prowadzi nocny tryb życia.

I właśnie nocą, około 23.00, nastąpiło pierwsze złożenie jaj, a w kolejnych dwóch dniach samica złożyła kolejne dwa jaja. Oceanarium w Międzyzdrojach to pierwsze oceanarium w Polsce, któremu – dzięki odpowiedniej temperaturze (25,5°C) oraz odpowiedniemu zasoleniu – udało się doprowadzić osobniki tego gatunku do tarła, a następnie do złożenia jaj. Jak dowiedzieliśmy się od Kacpra Stępnia z Oceanarium Międzyzdroje, teraz jaja zostaną przeniesione na ekspozycję, aby zwiedzający obiekt mogli je podziwiać, i wszyscy z niecierpliwością będą czekać, aż młode rekinki postanowią się wykluć.

Ciekawostką jest fakt, iż tej samej nocy rekordzistka płaszczka Potamotrygon motoro (zob. nr 190 mA). Klucz do sukcesu? – Naszym zdaniem sukcesem udanego tarła jest zapewnienie rybie warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Bardzo istotną kwestią jest pożywienie, temperatura, ogólne warunki, które zapewniamy zwierzętom, oraz parametry wody – powiedział szczęśliwy Kacper Stępień.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button