ArtykułyWydarzenia

Witamy w Gupikowie – impreza edukacyjna w płockim ZOO

WYDARZENIA

Witamy w Gupikowie – impreza edukacyjna
w płockim ZOO

Jedną z atrakcji Mistrzostw Europy Hodowców Gupika w płockim zoo w dniach 7-9 września była impreza edukacyjna dla dzieci pt. „Witamy w Gupikowie”. Jej cel to zainteresowanie dzieci akwarystyką jako fascynującym hobby, będącym alternatywą dla wszechobecnego komputera.

Akwarium ma bardzo pozytywny wpływ na dzieci – uczy odpowiedzialności, rozwija zainteresowania, pomaga w poprawianiu wyników w nauce, uspokaja, relaksuje, wycisza.

Lekarze są zgodni, że posiadanie akwarium ma działanie terapeutyczne, wspomaga rekonwalescencję, obniża ciśnienie krwi, zapobiega depresjom. Dlatego jedną z głównych atrakcji imprezy był pokaz zakładania akwarium krok po kroku. Zarówno dzieci, jak i rodzice mogli przekonać się, że urządzenie akwarium nie jest rzeczą skomplikowaną, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy wszystkie elementy i całą wiedzę na ten temat mamy na wyciągnięcie ręki.

Część edukacyjną przygotowali pracownicy płockiego zoo, a do współpracy zaproszono firmę eventową zajmującą się profesjonalną oprawą rozrywkową imprez. Było więc malowanie twarzy i siedem stanowisk z różnymi aktywnościami wzbogacającymi wiedzę dzieci o gupiku – rybce, od której zwykle się zaczyna przygodę z akwarystyką.

Konkurs wiedzy prowadzony na scenie polegał na udzieleniu odpowiedzi na proste pytania dotyczące biologii gupików i europejskich standardów oceny par tych ryb, co było głównym motywem odbywających się mistrzostw. Pomocą była tu tablica przygotowana przez Dział Edukacji ZOO, przedstawiająca podstawowe zasady oceny par w oparciu o standardy gupików w poszczególnych grupach.  Podobna idea przyświecała następnej aktywności – karcie pracy, która dopingowała młodych zawodników do odwiedzenia ekspozycji Akwarium w zoo i rozpoznania kilku gatunków ryb. Na tablicy typu flip-chart trzeba było  dopasować ryby (na magnesowych płytkach)  do ich środowiska życia. Maluchy ćwiczyły też swoją spostrzegawczość, bawiąc się grą typu „memory”, polegającą na odnalezieniu dwóch jednakowych gupików.

Kreatywnością można było się popisać, kolorując różne kształty gupików, które, po wycięciu, naklejano na wielkie papierowe akwarium. Dzieci  wykazały się także fantazją, wyklejając  gupiki z plasteliny. Powstało wiele prac budzących podziw dla wyobraźni małych artystów.

 

Pracownicy zoo przyznali, że mieli bardzo dużo satysfakcji przy organizacji tej imprezy, ponieważ inspiracją był mały i bardzo popularny w hodowli gatunek ryby, który jest  czasem nawet obiektem żartów,  a –jak się okazało – można się nim zaciekawić i zafascynować.

 

Tekst kierownik Działu Edukacji płockiego zoo Dorota Raniszewska, fot. Magdalena Kowalkowska

Zamawiam prenumeratę      Zamawiam ten numer     Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2018 (172).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button