
Anna Koszewnik: Wykłady w Noc Biologów
10 i 11 stycznia 2025 roku w ramach XIV Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku na zaproszenie prof. Andrzeja Bajguza, dziekana Wydziału Biologii, redaktor naczelny mA Paweł Czapczyk miał przyjemność wygłosić trzy prelekcje. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy Zwierzętarni Wydziału Biologii UwB, Koło Naukowe Biologów im. Doktora Włodzimierza Chętnickiego i Stowarzyszenie Akwariusze, a koordynatorami – Anna Koszewnik (kierownik Zwierzętarni) oraz Robert Kiercul (Akwariusze).
Pierwszy wykład, Najciekawsze ryby w domowym akwarium, stanowił subiektywny przegląd wybranych rodzin, rodzajów i gatunków ryb charakteryzujących się nietuzinkowym wyglądem, interesującym behawiorem, zaskakującymi interakcjami społecznymi (również międzygatunkowymi) i strategiami rozrodczymi (m.in. błazenki i pławikoniki, muszlowce i tropheusy z jeziora Tanganika, wielkopłetw wspaniały i bojownik syjamski, zagrzebka afrykańska, poskoczek mułowy, strzelczyk indyjski, dyskowce i gupiki, piranie itp.).
W wykładzie pt. Co nam daje akwarystyka? – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość naszego hobby prelegent przedstawił akwarystykę jako formę edukacji, sposób ochrony ginących gatunków, terapię, lekcję przyrody żywej i naukę odpowiedzialności. Mówił o akwariach publicznych i oceanariach, akwariach w ogrodach zoologicznych, umożliwiających przetrwanie gatunkom zagrożonym wyginięciem lub wręcz wymarłym już w środowisku naturalnym (czy to na skutek zmian klimatycznych, czy to na skutek niszczącej działalności człowieka), akwariach stanowiących rezerwuar puli genetycznej. Poruszył również temat stowarzyszeń, wystaw, konkursów.
Słuchaczami byli uczniowie szkół podstawowych z Białegostoku, podopieczni Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI oraz pracownicy Wydziału Biologii. Gości powitał prodziekan ds. nauki prof. Mirosław Ratkiewicz, prywatnie akwarysta-hobbysta, na widowni zasiadła również prodziekan ds. kształcenia dr hab. Katarzyna Jadwiszczak, prof. UwB.
Następnego dnia odbył się wykład pt. Trendy w akwarystyce współczesnej, który zgromadził miłośników z Białegostoku i regionu, a także z Warszawy i Łomży. Prelegent mówił m.in. o aquascapingu i tzw. akwarystyce naturalnej, akwarystyce biotopowej i środowiskowej, akwarystyce roślinnej, dekoracyjnej, a także o akwariach domowych stanowiących azyl dla gatunków ginących oraz sposób na ochronę i ewentualną reintrodukcję gatunków zagrożonych.
Łącznie wszystkich trzech wykładów wysłuchało prawie 300 osób. Uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez firmę Tropical i hurtownię Badis.
Prelekcji towarzyszyła miniwystawa w holu budynku Wydziału Biologii: trzy zbiorniki nawiązujące do trendów we współczesnej akwarystyce. Aranżacja pierwszego ze zbiorników nawiązywała do japońskiej sztuki akwarystycznej, której twórcą jest popularyzator i guru akwarystyki naturalnej Takashi Amano. Prezentowane akwarium urządzono w stylu Ryuboku, który zakłada wykorzystanie gałęzi i korzeni w taki sposób, by imitowały naturalnie wyglądający podwodny pejzaż, naśladując zmurszałe i zniszczone konary drzew zatopione w podwodnej roślinności. Autorem aranżacji był Marcin Sawicki (Akwariusze). Drugim prezentowanym trendem akwarystycznym była „sztuka miniatury”: niewielkie akwarium z krewetkami i mchami, tzw. „kostka”, zaaranżowana przez Ninę Rogalską (Koło Naukowe Biologów im. Doktora Włodzimierza Chętnickiego, Wydział Biologii UwB). Trzecie akwarium zostało zaaranżowane jako biotop „zalanego lasu” z wielopłetwcem afrykańskim (Polypterus endlicherii), którego w naturze można spotkać na obszarach mangrowych, czyli przybrzeżnych płyciznach, ujściach rzek i lagunach. Autorem aranżacji był Michał Malewicz (Akwariusze). Akwaria wraz z wyposażeniem udostępniła firma Aquael.







Magazyn Akwarium nr 1/2025 (209)
Magazyn Akwarium: ogólnopolski dwumiesięcznik drukowany lub w pliku PDF. 108 stronic (łącznie z okładkami), bogato ilustrowany.
