ArtykułyWydarzenia

XI Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Drozdowie

Wydarzenia akwarystyczne

Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się w tym roku 5 i 6 października. Ciekawe prelekcje wygłosili tam przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji, mediów, firm, stowarzyszeń oraz forów z branży akwarystycznej.

W sobotę pierwsza prelekcja, Teresy Grużewskiej (Muzeum Przyrody w Drozdowie), dotyczyła stosowania roślin lądowych w akwarystyce. Julia Stojak (SGGW Warszawa) omówiła płazy jako niedocenioną gromadę zwierząt. Robert Kiercul zaprezentował projekt dotyczący współpracy Sekcji Akwariusze z dziećmi i młodzieżą w ramach promocji i rozwoju akwarystyki w szkołach oraz placówkach oświatowo-wychowawczych leżących na terenie naszego kraju oraz omówił wszelkie formy współpracy białostockich akwarystów z osobami z niepełnosprawnością. Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, wygłosił prelekcje na temat Doliny Narwi oraz zwierząt i roślin w niej występujących. Oliwia Gałek, Rafał Frankowski i dr Witold Strużyński (SGGW Warszawa) mówili o inwazyjnym małżu Corbicula fluminea. Po wystąpieniach odbył się panel dyskusyjny, na którym poruszono kwestie związane z funkcjonowaniem polskiej akwarystyki. Rozmówcy zgłaszali swoje sugestie odnośnie kalendarza imprez akwarystycznych na rok 2020.

W popołudniowej przerwie pomiędzy wykładami uczestnicy Dni Akwarystyki udali się na wycieczkę do Nowogrodu i Szablaka, gdzie znajdują się nadnarwiańskie schrony wojenne z 1939 roku. Podczas wyprawy Mariusz Sachmaciński opowiedział gościom o walkach, jakie toczyły się na tych terenach w czasie kampanii wrześniowej, była też możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi i historycznymi regionu. Wieczorem natomiast w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku, które umilił występ Kapeli Kurpiowskiej z Łomży.

W niedzielę blok prelekcji otworzył Jacek Amrożkiewicz (Gupikowa Laguna), który zaprezentował sposoby przeciwdziałania chorobom ryb akwariowych. Rafał Maciaszek (SGGW Warszawa) omówił inwazyjne gatunki raków występujących w Polsce. Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) zaprezentował książkę swego autorstwa pt. Terrarium. Największe polskie kompendium terrarystyczne. Zwierzęta, rośliny, wyposażenie i aranżacje. Rafał Szuplewski (Tropical Tadeusz Ogrodnik) omówił stosowanie probiotyków w codziennej hodowli ryb akwariowych. Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie w Litewskim Domu Morza w Kłajpedzie.

W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Nagrody konkursowe ufundowały firmy z branży zoologicznej, uczestnicy konkursu hojnie obdarowani zostali urządzeniami i preparatami akwarystycznymi.

Jak co roku Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Arowana.pl zaprezentowało stoisko z płaskobokami. Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało wystawę z żółwiem żółtolicym i pająkami. Akwariumonline.pl wystawiło paludaria z bojownikami oraz akwaria z wężogłowami. Sekcja Akwariuszy zaaranżowała zbiornik z różnymi gatunkami ryb karpiowatych z Azji. Wawarium przygotowało stoisko z akwarium w stylu retro, starymi czasopismami oraz sprzętem akwariowym. Leszek Boczkowski wystawił żółwia północnoamerykańskiego Sternotherus minor minor. Na wystawie zobaczyć można było też inwazyjne gatunki małży żyjących w polskich wodach: szczeżuję chińską, Corbicula flumine. Na stoisku firmy Tropical zaprezentowano ofertę handlową ze szczególnym uwzględnieniem pokarmów dla ryb akwariowych.

Kolejna, XII edycja Ogólnopolskich Dni odbędzie się w październiku przyszłego roku. Zapraszamy!

Tekst Adam Karwowski
Fot. Alicja Modzelewska, Tomasz Szymański

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button