ArtykułyWydarzenia

XI Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Drozdowie

Wydarzenia akwarystyczne

Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się w tym roku 5 i 6 października. Ciekawe prelekcje wygłosili tam przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji, mediów, firm, stowarzyszeń oraz forów z branży akwarystycznej.

W sobotę pierwsza prelekcja, Teresy Grużewskiej (Muzeum Przyrody w Drozdowie), dotyczyła stosowania roślin lądowych w akwarystyce. Julia Stojak (SGGW Warszawa) omówiła płazy jako niedocenioną gromadę zwierząt. Robert Kiercul zaprezentował projekt dotyczący współpracy Sekcji Akwariusze z dziećmi i młodzieżą w ramach promocji i rozwoju akwarystyki w szkołach oraz placówkach oświatowo-wychowawczych leżących na terenie naszego kraju oraz omówił wszelkie formy współpracy białostockich akwarystów z osobami z niepełnosprawnością. Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, wygłosił prelekcje na temat Doliny Narwi oraz zwierząt i roślin w niej występujących. Oliwia Gałek, Rafał Frankowski i dr Witold Strużyński (SGGW Warszawa) mówili o inwazyjnym małżu Corbicula fluminea. Po wystąpieniach odbył się panel dyskusyjny, na którym poruszono kwestie związane z funkcjonowaniem polskiej akwarystyki. Rozmówcy zgłaszali swoje sugestie odnośnie kalendarza imprez akwarystycznych na rok 2020.

W popołudniowej przerwie pomiędzy wykładami uczestnicy Dni Akwarystyki udali się na wycieczkę do Nowogrodu i Szablaka, gdzie znajdują się nadnarwiańskie schrony wojenne z 1939 roku. Podczas wyprawy Mariusz Sachmaciński opowiedział gościom o walkach, jakie toczyły się na tych terenach w czasie kampanii wrześniowej, była też możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi i historycznymi regionu. Wieczorem natomiast w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku, które umilił występ Kapeli Kurpiowskiej z Łomży.

W niedzielę blok prelekcji otworzył Jacek Amrożkiewicz (Gupikowa Laguna), który zaprezentował sposoby przeciwdziałania chorobom ryb akwariowych. Rafał Maciaszek (SGGW Warszawa) omówił inwazyjne gatunki raków występujących w Polsce. Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) zaprezentował książkę swego autorstwa pt. Terrarium. Największe polskie kompendium terrarystyczne. Zwierzęta, rośliny, wyposażenie i aranżacje. Rafał Szuplewski (Tropical Tadeusz Ogrodnik) omówił stosowanie probiotyków w codziennej hodowli ryb akwariowych. Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie w Litewskim Domu Morza w Kłajpedzie.

W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Nagrody konkursowe ufundowały firmy z branży zoologicznej, uczestnicy konkursu hojnie obdarowani zostali urządzeniami i preparatami akwarystycznymi.

Jak co roku Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Arowana.pl zaprezentowało stoisko z płaskobokami. Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało wystawę z żółwiem żółtolicym i pająkami. Akwariumonline.pl wystawiło paludaria z bojownikami oraz akwaria z wężogłowami. Sekcja Akwariuszy zaaranżowała zbiornik z różnymi gatunkami ryb karpiowatych z Azji. Wawarium przygotowało stoisko z akwarium w stylu retro, starymi czasopismami oraz sprzętem akwariowym. Leszek Boczkowski wystawił żółwia północnoamerykańskiego Sternotherus minor minor. Na wystawie zobaczyć można było też inwazyjne gatunki małży żyjących w polskich wodach: szczeżuję chińską, Corbicula flumine. Na stoisku firmy Tropical zaprezentowano ofertę handlową ze szczególnym uwzględnieniem pokarmów dla ryb akwariowych.

Kolejna, XII edycja Ogólnopolskich Dni odbędzie się w październiku przyszłego roku. Zapraszamy!

Tekst Adam Karwowski
Fot. Alicja Modzelewska, Tomasz Szymański

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button