W Miejskim Ośrodku Kultury Guido w Zabrzu 12 i 13 października odbyła się jedenasta już edycja Śląskiego Weekendu Akwarystycznego, zorganizowana – jak co roku – przez Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów.
Wawarium.pl zaprezentowało „ramiaka”, ilustrującego kawał historii akwarystyki. Podkarpackie Forum Akwarystyczne zaaranżowało pięć dopieszczonych akwariów z różnymi gatunkami ryb. W zbiornikach Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców pływały dyskowce oraz różne gatunki zbrojników. Po raz pierwszy gościem ŚWA było Śląskie Koło Miłośników Orchidei, które w przestrzennej kompozycji ze storczykami zaaranżowało akwarium dla drobniczek jednodniówek. Cichlidae.pl, chcąc podkreślić nie tylko ozdobną rolę akwarystyki, ale też wkład w ratowanie ginących gatunków, swój zbiornik zaaranżowało dla pielęgnic Astatotilapia latifasciata, skrajnie zagrożonych wyginięciem, endemitów z Afryki Zachodniej. Andrzej Murowski zaprezentował niezwykle atrakcyjnie ubarwione raki akwariowe. Gospodarze, czyli GSA, na swoim stoisku stworzyli miks akwarystyczno-terrarystyczny: od pielęgnic, zbrojników, poprzez polypterusy, kolcobrzuchy, bocje, brzanki, do krewetek, krabów, a nawet żółwi chińskich i straszyków olbrzymich.
Firma Natural State przyjechała z terrarium dla drzewołazów. Państwo Marta i Robert Mierzeńscy (Tropheus Tanganika) przywieźli pokarmy Naturefood i preparaty Brightwell Aquatics. Sklep Green Art z Sosnowca na swoim stoisku miał aranżacje mokre i wilgotne, a nawet dwa ślimaki afrykańskie. Na stoisku „3 w 1”, czyli Fluval, ExoTerra i Sera można było wykonać testy wody odczynnikami Sera. Sklep Akwa-Świat z Katowic zaprezentował aranżacje formikariów, akwaria słodkowodne i morskie z dwoma błazenkami i terrarium z krabami. Jak w tropikalnej dżungli mogliśmy się poczuć za sprawą firmy TerraBotanica.pl. Oya.pl prezentowała pokarmy NorthFin. Robert Wisz (Tan-Mal) promował książkę Pielęgnice jezior Tanganika i Malawi. Jacek Ambrożkiewicz (Gupikowa Laguna) prezentował akwarium z gupikami i edukował zwiedzających w dziedzinie prawidłowej opieki nad akwarium. Wiele ryb-perełek nadających się nawet do niewielkich akwariów pokazał właściciel hodowli Kirysek z Rudy Śląskiej. Krzysztof Małańczak (Sklep Płaszczka), zaprezentował kilka ciekawych i rzadziej spotykanych gatunków. Najlepszymi akwariami według jury były dwa zbiorniki zaprezentowane przez Michała Plewnię, właściciela sklepu Fauna i Flora z Piekar Śląskich.
W przeprowadzonym podczas ŚWA konkursie na aranżację zaprezentowano siedem zbiorników. Uczestnicy losowali numer pudła z kamieniami i korzeniami, z których należało ułożyć aranżację. Na podium stanęli: Kamil Mikoda, Marcin Biedal, Bogumiła Wielogórska.
Największą popularnością cieszyło się jednak tradycyjne stoisko z chlebem, smalcem i ogórkami, które należało własnoręcznie wyłowić z akwarium.
Śląski Weekend Akwarystyczny to nie tylko wystawa, ale też możliwość zdobycia wiedzy. Agnieszka Sowa (GSA, PodForAk) mówiła o procesach zachodzących podczas dojrzewania akwarium. Krzysztof Tomaszewski (Oya.pl) – o próbie rozmnożenia dzikiej arowany w akwarium. Niesamowitą atrakcją dla dzieci były warsztaty z zakładania akwarium poprowadzone przez Małgorzatę Tarczyńską (Podwodne Ogrody). Paweł Iglewski (Akademia Naturalnego Wiwarium) wraz z Grzegorzem Mosurkiem opowiedział o swojej nie do końca akwarystycznej wyprawie do Japonii. Łukasz Brzeziński z Cichlidae.pl przybliżył nam temat akwariów biotopowych dla barwniaków i pielęgniczek. Paweł Kaczmarczyk (Akwa-Świat) wyjaśniał, jak założyć akwarium morskie. Tomasz Janik (Studio Akwarystyki Green Art) przeprowadził pokaz zakładania paludarium.
Głównymi sponsorami tegorocznej imprezy były firmy Tropical i Juwel. Swój wkład miały również Fluval i ExoTerra, Aquael, Badis, Zoolek oraz kilka lokalnych firm. Patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn Akwarium oraz strona akwa-mania.mud.pl.
Tekst i fot. Agnieszka Sowa
- Magazyn Akwarium nr 6/2019 (178)15,90 zł – 22,90 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł