Wydarzenia

XII Śląski Weekend Akwarystyczny

Wydarzenia akwarystyczne

Andrzej Kociołkowski: XII Śląski Weekend Akwarystyczny

Tegoroczna wystawa, pod patronatem medialnym m.in. Magazynu Akwarium, została zorganizowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ulicy 3 Maja. Akwaryści pokazali swoje osiągnięcia hodowlane w 45 różnej wielkości zbiornikach.
W sobotę o godzinie 10 prezes GSA Robert Wilczek przywitał wszystkich wystawców oraz gości i ogłosił konkurs na najciekawsze akwarium wystawy w czterech kategoriach: akwaria ozdobne, akwaria biotopowe, nanoakwaria oraz wszystkie wystawione w nich zwierzęta. Zbiorniki wystawowe zostały ponumerowane i podzielone na kategorie. Wszystkie miały opisy ryb oraz krótkie charakterystyki warunków hodowlanych.
Pierwszą nagrodę w konkursie na najciekawsze akwarium wystawy (akwarium ozdobne) odebrał autor aranżacji Patryk Kłyk z GSA. Pierwsza nagroda za najładniejsze akwarium biotopowe trafiła do Tomasza Konstanciaka z GSA. Z kolei Tomasz Janik otrzymał za swoje morskie akwarium pierwszą nagrodę w kategorii najciekawsze nanoakwarium. W konkursie na najciekawsze zwierzę wystawy pierwsze miejsce zajęła ryba Barilius canarensis. Nagrodę odebrał wystawca, Tomasz Raczkowski z GSA.
Śląski Weekend Akwarystyczny to jednak nie tylko wystawa akwarystyczna. Przez dwa dni odbywały się prelekcje na różnorodne tematy. Wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem, a dyskusje niejednokrotnie przenosiły się do sali wystawowej. Jacek Ambrożkiewicz w prelekcji Gupik (nie)standardowo omówił swoje doświadczenia w hodowli gupików w ramach przygotowania ich do konkursów międzynarodowych. Rafał Maciaszek w swpim wystąpieniu przybliżył zagrożenia, jakie stwarzają gatunki inwazyjne zwierząt i roślin w Polsce. Nieplanowo wystąpiła też Czeszka Linda Vlachova, prezentując aplikację dla akwarystów ForAquarist, która jest dostępna w języku polskim. Aplikacja umożliwia sprzedaż i kupno ryb, roślin i sprzętu akwarystycznego, a także oferuje bazę wiedzy. W ostatniej prelekcji pierwszego dnia Aleksandra Kwaśniak-Płacheta mówiła o owadach w żywieniu ryb ozdobnych. W niedzielę natomiast odbył się pokaz zakładania akwarium ozdobnego w wykonaniu Marcina Zająca oraz prelekcja Pawła Muchy o pielęgniczkach w naturze z Peru oraz Brazylii.
Na zakończenie imprezy koledzy z GSA wręczyli podziękowanie prezesowi GSA Robertowi Wilczkowi za jego wkład w zorganizowanie po raz kolejny wspaniałej imprezy, jaką jest Śląski Weekend Akwarystyczny. Trzeba przyznać ze śląscy akwaryści po raz kolejny wykazali się zaangażowaniem. To właśnie na takich imprezach nawet bardzo początkujący akwaryści mogą się dowiedzieć, jak prowadzić swoje akwarium aby osiągnąć dobre efekty, z kolei akwaryści doświadczeni, z wieloletnim stażem, mogą wymienić się uwagami i porozmawiać na ciekawe tematy. Czekamy na kolejną edycję!

Magazyn Akwarium nr 5/2024 (207)

15,90 22,90 

Magazyn Akwarium: ogólnopolski dwumiesięcznik drukowany lub w pliku PDF. 108 stronic (łącznie z okładkami), bogato ilustrowany.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button