Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 1 (1): Darek Firlej: Krewetki słodkowodne z Sulawesi

Zeszyty Akwarystyczne

Słodkowodne krewetki z Sulawesi

Krewetki Sulawesi [fragment]

Około dwa lata temu, dzięki niemieckiej firmie Mimbon Aquarium na europejskim rynku akwarystycznym pojawiły się niezwykle piękne krewetki miniaturowe o tajemniczych nazwach handlowych takich jak „Arlekin”, „Cardinal”, „Orchidea”, „Orange Delight”, „Sunghai Electric” i wiele innych. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie Czytelnikom niezwykle ciekawej pod względem akwarystycznym grupy krewetek słodkowodnych z rodzaju Caridina zamieszkujących dwa kompleksy jezior na wyspie Sulawesi.

Niemal wszystkie opisane tutaj krewetki są endemitami. Ich niezaprzeczalnym walorem z akwarystycznego punktu widzenia jest ubarwienie, które w przypadku wielu gatunków w niczym nie ustępuje kolorystyce krewetek morskich zamieszkujących rafy koralowe. Jedynym mankamentem mogą być niewielkie rozmiary tych krewetek, które w dużych akwariach będą raczej mało widoczne.

Zważywszy jednak na rosnące zainteresowanie nanoakwarystyką i akwariami miniaturowymi, jestem pewien, że krewetki z Sulawesi znajdą całą rzeszę wielbicieli. Mimo, że krewetki te znane są akwarystom od niedawna, ich pierwsze opisy naukowe pojawiły się już na początku ubiegłego stulecia. Jednak dopiero wraz z wydaniem pracy naukowej Yixionga Cai z Państwowego Uniwersytetu w Singapurze (National University of Singapore) i Kristiny von Rinteln z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie (Humboldt-Universität zu Berlin) wiedza o interesujących nas krewetkach została usystematyzowana.

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button