Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 14 (14): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Ryby karpiowate w nanoakwarium

Zeszyty Akwarystyczne

Ryby karpiowate w nanoakwarium

[fragment]

Każda epoka przynosi większe lub mniejsze zmiany. Zjawisko to występuje również w akwarystyce. Jednym z najbardziej charakterystycznych trendów w tym hobby zauważalnym w pierwszej dekadzie nowego wieku jest tendencja do miniaturyzacji zbiorników zwana coraz częściej „nanoakwarystyką”. Przedrostek „nano” – pochodzący od greckiego wyrazu nanos (νάνος), czyli „karzeł” – stosowany jest w systemie metrycznym do określania jednej miliardowej części danej jednostki, oznacza więc coś bardzo małego.

Zwyczajowo do nanoakwariów zalicza się zbiorniki o pojemności do 30 l, czyli takie, które jeszcze niedawno „klasyczna” akwarystyka traktowała po macoszemu, polecając je co najwyżej jako akwaria tarliskowe lub przeznaczone do odchowu narybku. Moda ta jest typowym znakiem naszych czasów, w których – wśród nieustannej pogoni za pieniędzmi, karierą i samorealizacją – w naszym życiu nie wystarcza czasu ani miejsca na „prawdziwe” akwarium.

Miniaturowe zbiorniki szturmem zdobyły więc sympatię akwarystów – ze sklepów wkroczyły „na salony” – regularnie pojawiają się w magazynach designerskich, pismach lifestylowych, a nawet prasie codziennej. Fascynują i budzą zainteresowanie nie tylko wśród zdeklarowanych hobbystów, ale i zwykłych ludzi. Na trwałe wpisały się we współczesną kulturę i śmiało można powiedzieć, że dzięki nim nastąpiła reaktywacja akwarystyki, która ponownie – jak niegdyś za sprawą akwariów holenderskich i japońskich – awansowała w powszechnej opinii z pozycji dziecięcego hobby do rangi dzieła sztuki.

Producenci sprzętu akwarystycznego błyskawicznie wyszli naprzeciw nowej modzie i w sklepach zoologicznych wręcz zaroiło się od maleńkich, pomysłowo wyposażonych zestawów. Pozostaje tylko dobrać do nich odpowiednie rośliny oraz mieszkańców i – voilá! – nasze nanoakwarium jest już gotowe.

 Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button