Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 15 (15): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Żaglowce w akwarium

Zeszyty Akwarystyczne

Żaglowce w akwarium

[fragment]

Żaglowce – zwane popularnie skalarami lub dawniej rybami księżycowymi – są jednymi z najbardziej znanych i powszechnie rozpoznawalnych (nawet przez laików) mieszkańców akwarium. W tym roku obchodzą swoisty jubileusz – dokładnie 100 lat temu żywe okazy tych ryb po raz pierwszy pojawiły się w Europie. Ich niezwykle oryginalne kształty sprawiły, że wywołały wśród dość licznych już wtedy pasjonatów akwarystyki prawdziwą euforię. Płacono za nie fortunę, zaś umiejętność ich utrzymania i pielęgnacji stanowiła o kunszcie i poziomie zaawansowania szczęśliwego nabywcy. Marzeniem każdego ich posiadacza było uwieńczone sukcesem rozmnożenie tych ryb, zaś nieliczni, którym się to udawało, traktowani byli jako niekwestionowani mistrzowie akwarystyki.

Z biegiem dziesięcioleci rola skalarów stopniowo się zmieniała. Akwaryści coraz skuteczniej je rozmnażali, uzyskiwali wciąż nowe odmiany, zaś cena tych ryb systematycznie spadała. Obecnie należą do zwierząt niedrogich, ale wciąż cieszących się niesłabnącą, olbrzymią popularnością. Można spotkać je praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Ich sylwetki stanowią emblematy licznych firm i organizacji akwarystycznych. Bez przesady można powiedzieć, że w ciągu ostatniego stulecia na trwałe wpisały się w oblicze akwarystyki.

Dlatego – z okazji okrągłego akwarystycznego jubileuszu tych ryb – im właśnie poświęcamy pierwszy w tym roku numer Zeszytów Akwarystycznych. Ze skalarami wiąże się też wiele akwarystycznych wspomnień jednego z jego autorów, stąd znalazło się w nim nieco osobistych refleksji na temat tych ryb, za co tych wszystkich Czytelników, którzy nie przepadają za tego typu wtrętami serdecznie przepraszamy.

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button