Zeszyt Akwarystyczny nr 25 (25): Julia Sarnowska: Czego potrzebują rośliny akwariowe, czyli jak wyhodować podwodny ogród
Zeszyty Akwarystyczne
Czego potrzebują rośliny akwariowe, czyli jak wyhodować podwodny ogród
Rośliny akwariowe
[fragment]
Byłam niedawno w wielkim sklepie zoologicznym w jednej z modnych galerii handlowych. Weszłam tam właściwie bez potrzeby, z przyzwyczajenia, ot tak, żeby pogapić się na zwierzaki. Przypomniałam sobie jednak, że warto by kupić coś na ząb dla ryb i stanęłam z wybranym pokarmem w ręku w kolejce do kasy. I wtedy usłyszałam, jak stojący przede mną facet żalił się sprzedawcy, że zakupione w tym samym sklepie przed dwoma tygodniami rośliny posadzone w zakupionym wraz z nimi zestawie akwariowym nie chcą rosnąć i jedna po drugiej gniją i marnieją.
Pytał się, co ma robić aby wreszcie się przyjęły i zamieniły puste akwarium w pełen zieleni podwodny gąszcz. A wtedy sprzedawca bez mrugnięcia okiem zdjął z półki zestaw do suplementacji wody w dwutlenek węgla za prawie 2000 zł i kategorycznym tonem stwierdził, że urządzenie to stanowi remedium na wszelkie troski i kłopoty z roślinami, zaś jego zakup jest „bezwzględnie” konieczny. Nie wiem, czy rzeczony klient dał się złapać na to wierutne naciągactwo (wyglądał na takiego, którego stać na wydanie 2000 zł), bo w obliczu takiej bezczelności i ignorancji aż się we mnie zagotowało, czym prędzej odstawiłam pokarm z powrotem na półkę, odwróciłam się na pięcie i wyszłam ze sklepu z solennym postanowieniem, że więcej noga moja w nim nie postanie.
Niestety, kłopoty z roślinami w akwarium są równie częste, a nawet częstsze niż inne typowe akwarystyczne bolączki, takie jak np. problemy z utrzymaniem klarowności wody czy prawidłową pielęgnacją ryb. W zbiornikach tysięcy adeptów akwarystyki rośliny nie rosną tak szybko, jak by sobie tego życzyli, niedomagają, czy wręcz marnieją i giną. A przecież ich prawidłowa pielęgnacja nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy tylko dokładnie poznać ich najważniejsze potrzeby i nauczyć się je umiejętnie zaspokajać. Powstaje tylko pytanie, jakie są owe podstawowe potrzeby roślin?