Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 25 (25): Julia Sarnowska: Czego potrzebują rośliny akwariowe, czyli jak wyhodować podwodny ogród

[fragment]

Byłam niedawno w wielkim sklepie zoologicznym w jednej z modnych galerii handlowych. Weszłam tam właściwie bez potrzeby, z przyzwyczajenia, ot tak, żeby pogapić się na zwierzaki.

Przypomniałam sobie jednak, że warto by kupić coś na ząb dla ryb i stanęłam z wybranym pokarmem w ręku w kolejce do kasy. I wtedy usłyszałam, jak stojący przede mną facet żalił się sprzedawcy, że zakupione w tym samym sklepie przed dwoma tygodniami rośliny posadzone w zakupionym wraz z nimi zestawie akwariowym nie chcą rosnąć i jedna po drugiej gniją i marnieją. Pytał się, co ma robić aby wreszcie się przyjęły i zamieniły puste akwarium w pełen zieleni podwodny gąszcz. A wtedy sprzedawca bez mrugnięcia okiem zdjął z półki zestaw do suplementacji wody w dwutlenek węgla za prawie 2000 zł i kategorycznym tonem stwierdził, że urządzenie to stanowi remedium na wszelkie troski i kłopoty z roślinami, zaś jego zakup jest „bezwzględnie” konieczny. Nie wiem, czy rzeczony klient dał się złapać na to wierutne naciągactwo (wyglądał na takiego, którego stać na wydanie 2000 zł), bo w obliczu takiej bezczelności i ignorancji aż się we mnie zagotowało, czym prędzej odstawiłam pokarm z powrotem na półkę, odwróciłam się na pięcie i wyszłam ze sklepu z solennym postanowieniem, że więcej noga moja w nim nie postanie.

Niestety, kłopoty z roślinami w akwarium są równie częste, a nawet częstsze niż inne typowe akwarystyczne bolączki, takie jak np. problemy z utrzymaniem klarowności wody czy prawidłową pielęgnacją ryb. W zbiornikach tysięcy adeptów akwarystyki rośliny nie rosną tak  szybko, jak by sobie tego życzyli, niedomagają, czy wręcz marnieją i giną. A przecież ich prawidłowa pielęgnacja nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy tylko dokładnie poznać ich najważniejsze potrzeby i nauczyć się je umiejętnie zaspokajać. Powstaje tylko pytanie, jakie są owe podstawowe potrzeby roślin?

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Close