Artykuły

Agama czy gekon? Którą jaszczurkę wybrać na pierwszego gada? Terrarystyka dla początkujących

Terrarystyka - gady

Mariusz Politowski: Agama czy gekon? Którą jaszczurkę wybrać na pierwszego gada? Terrarystyka dla początkujących

Choć polska terrarystyka ma już dobrych kilka dekad, szczególnie w ostatnich latach dziedzina ta wychodzi poza grono pasjonatów egzotycznych zwierząt i przenika również do codziennego życia osób, którym wcześniej domowy zwierzak kojarzył się tylko z psem lub kotem. Jedną z grup zwierząt, która odnotowuje szczególne zainteresowanie, są jaszczurki z różnych zakątków świata. Wśród nich możemy wyróżnić trzy gatunki, które zdominowały gadzi rynek: to agamy brodate, gekony lamparcie i gekony orzęsione. Każda z tych jaszczurek jest postrzegana jako dobry wstęp do świata terrarystyki – przybliżamy świat gadów!

Przygotowania do opieki nad jaszczurką – na pierwszym miejscu zawsze wiedza

Choć stwierdzenie „jaszczurka dla początkujących” może kojarzyć się z brakiem trudności przy opiece nad zwierzakiem, w istocie te gatunki są po prostu trochę bardziej odporne na błędy niedoświadczonych opiekunów. Nie oznacza to, że zwierzęta mogą mieć nieodpowiednie warunki, ponieważ każde niedopatrzenie w dłuższej perspektywie czasowej będzie skutkować rozwojem chorób oraz cierpieniem gada. Zakup jaszczurki powinien być zawsze przemyślany, nie może to być spontaniczna decyzja.

Przygotowania do zakupu powinniśmy zacząć od dotarcia do rzetelnych źródeł wiedzy, które powiedzą nam o trybie życia, wymaganiach i warunkach danego gatunku. Warto przejrzeć strony dla terrarystów, odwiedzić grupy na Facebooku lub zwrócić się bezpośrednio do doświadczonych hodowców. To pozwoli nam ocenić już na etapie zapoznawania się z gatunkiem, czy jesteśmy gotowi. Większość jaszczurek jest długowieczna, a niektóre z nich żyją nawet ponad dwadzieścia lat, więc warto zadać sobie pytanie, czy będziemy w stanie przez tak długi czas zapewnić jaszczurce idealne warunki.

Jeśli nasza decyzja jest na tak, kolejnym etapem powinno być przygotowanie warunków dla jaszczurki, zakup terrarium i jego prawidłowe urządzenie. Dopiero gdy mamy wszystko gotowe, możemy podjąć decyzję o zakupie zwierzęcia.

Agama brodata (Pogona vitticeps) – smocza duma Australii

Agama brodata to jaszczurka dzienna, która w naturze występuje we wschodniej i środkowej Australii. Dorosła agama może osiągnąć do 50–60 cm długości, a jej waga może sięgać do 500 gramów. Jaszczurki hodowlane można zakupić w wielu odmianach, które najczęściej są związane z kolorystyką gada – dostępne są m.in. agamy w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, białym, brązowym i szarym. Jaszczurka ma łagodny charakter i przy odpowiedniej opiece i pielęgnacji szybko przyzwyczaja się do obecności człowieka. Swoim wyglądem przypomina smoka, do czego zresztą nawiązuje jej angielska nazwa: Bearded dragon. Łagodność, smoczy wygląd oraz ciekawy repertuar zachowań jaszczurki sprawiają, że jest ona atrakcyjna dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z gadami.

Jak przygotować się do posiadania nowego gadziego lokatora? Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie terrarium, bo to tam zwierzę będzie spędzać znaczną większość swojego życia.

Terrarium dla agamy brodatej

Najłatwiej byłoby napisać, że terrarium powinno być duże i przestronne, ale takie zalecenie każdy może różnie intepretować, więc przyjmuje się, że absolutnie minimalne wymiary zbiornika dla agamy brodatej to 120x60x60 cm.

Artykuł powstał we współpracy z hodowlą Gady z brodą.

Więcej o agamach brodatych pod adresem: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button