Artykuły

Ryby w oczku wodnym – gatunki egzotyczne

Oczko wodne

W przydomowym oczku wodnym można z powodzeniem pielęgnować najrozmaitsze gatunki ryb ozdobnych – krajowych i egzotycznych. Istnieje też grupa pasjonatów, którzy sezonowo, czyli od wiosny do wczesnej jesieni, trzymają w ogrodowych stawkach wybrane gatunki subtropikalnych i tropikalnych „ryb akwariowych”.

Te ostatnie do chowu na wolnym powietrzu są wcześniej odpowiednio przygotowywane. Tak czy inaczej: każdy posiadacz wodnego ogrodu znajdzie w ofercie specjalistycznych firm i sklepów ryby odpowiednie dla siebie.

Wymarzona obsada

Wymarzona obsada warunkowana jest przede wszystkim wielkością i charakterem posiadanego stawku i zależy w pierwszym rzędzie od głębokości zbiornika oraz od powierzchni, jaką on zajmuje. Dalej zależna jest od parametrów fizykochemicznych wody, czyli od jej temperatury, pH, twardości ogólnej i obecności (a najlepiej ich braku!) toksycznych substancji azotowych. O tych zagadnieniach pisaliśmy zresztą w 187 numerze mA.

Na jakie gatunki warto zwrócić uwagę?

Poniżej prezentujemy mały wykaz często pielęgnowanych i zdecydowanie godnych polecenia ryb egzotycznych do oczka wodnego.

Koi to wyselekcjonowana i wielobarwna odmiana dzikiego karpia (Cyprinus carpio). Pierwsze próby specjalistycznej hodowli koi miały miejsce w pierwszych dekadach XIX stulecia, kiedy to w Japonii uzyskano tak zwanego karpia brokatowego (Nishiki Koi), jednak tradycje hodowlane tej ryby sięgają znacznie głębiej. Otóż pierwsze udokumentowane wzmianki o ozdobnych karpiach pochodzą z Kraju Kwitnącej Wiśni z przełomu IV i III wieku p.n.e. Do dziś wyselekcjonowano sporo odmian barwnych, wśród których za najpospolitszą uchodzi Kohaku, czyli forma czerwono-biała.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button