Artykuły

Agnieszka Sowa, Piotr Szumierz: Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

PARTNER MAGAZYNU AKWARIUM

Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Agnieszka Sowa, Piotr Szumierz: Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

… midichloriany żyły w symbiozie z istotami żywymi, nieustannie przekazując im wolę Mocy… Ten artykuł nie ma jednak z tym nic wspólnego.

Podkarpackie Forum Akwarystyczne działa od 2009 roku. Zrzesza hobbystów, pasjonatów i profesjonalnych hodowców. Spotykamy się nie tylko w internecie, ale i na spotkaniach integracyjnych, często organizowanych w plenerze.

Forum to udziela się również społecznie. Przykładem może być obecnie zakończona ekspozycja akwariów w oranżerii zamku w Łańcucie. Prowadzimy również akcje w jednym z rzeszowskich przedszkoli, a także w szkole podstawowej w Lubaczowie. Spełniliśmy również marzenie o własnym akwarium pewnego chorego chłopca, wychowywanego jedynie przez babcię.

W 2016 roku Podkarpackie Forum Akwarystyczne wyszło z propozycją założenia akwarium dla Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, który to koncept został entuzjastycznie przyjęty przez zarząd Fundacji. Członkowie PodForAk-a myśleli, kombinowali, dumali i rozmawiali, aż w końcu słowo szkłem się stało. A właściwie trzema.

Pierwsze znajduje się w części biurowo-administracyjnej, cieszy oczy w poczekalni. Jest to 30-litrowa kostka, w której obecnie pływają gupiki i krewetki.

Drugie usytuowane jest w pokoju rekreacyjnym, zwanym oranżerią. To duży zbiornik, 350-litrowy, z pyszczakami Pseudotropheus saulosi. Może piaskowo-kamienny i pozbawiony roślin wystrój jest surowy, ale temperament i zachowania ryb z nawiązką to rekompensują.

Trzecie akwarium mieści się w innej części budynku, w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Rzeszowie „Tęczowy Domek”. Zestaw 180 l Rio w wydaniu roślinnym od początku jest oczkiem w głowie tamtejszych dzieci. Przyjeżdżając na serwis, często wyciągamy z niego różne „fanty”, którymi podopieczni dokarmiają rybki.

Akwaria założyliśmy „wespół w zespół”, własnym sumptem. W inicjatywie PodForAk-a, sprowadzającej się do założenia akwariów w hospicjum, osobowo i rzeczowo wspierał nas sklep Zoo Iguana z Rzeszowa.

Wokół nas są osoby, które marzą o własnym kawałku podwodnej przyrody, lecz sytuacja życiowa nie pozwala im na stworzenie własnego wodnego świata. Tu wkracza PodForAk. Takie wyzwania to nasz żywioł. Nakład pracy, którą wkładamy w stworzenie akwarium, jest niewspółmiernie mniejszy niż radość, którą wywołujemy na twarzach przyszłych adeptów mokrej strony Mocy.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2018 (170).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button