ArtykułyWydarzenia

Akademia Magazynu Akwarium Junior z wizytą w w Staświnach

Wydarzenie akwarystyczne

Jednym ze skutecznych sposobów zaciekawienia uczniów tematyką przyrodniczą jest organizowanie spotkań autorskich. 20 maja w progi naszej szkoły zawitali dr Paweł Czapczyk – redaktor naczelny Magazynu Akwarium i Paweł Kucharewicz – zapalony akwarysta z Giżycka. Paweł Czapczyk, autor i współautor wielu książek popularnonaukowych, audycji radiowych oraz scenariuszy do filmów dokumentalnych, znany jest także z licznych artykułów i fotografii akwarystycznych. Podczas  spotkania nasi uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat drapieżnych ryb – piranii oraz „zabójczych” żab, czyli drzewołazów. Uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji ze świata zwierząt. Dowiedzieli się między innymi, że oprócz piranii typowo mięsożernych w wodach Amazonii występują piranie wszystkożerne, roślinożerne, a także gatunki o specyficznych przyzwyczajeniach pokarmowych, do których zalicza się łuskożer. Prelekcja zakończyła się konkursem wiedzy przyrodniczej.

Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze. Jest nam niezmiernie miło, że pan Paweł znalazł czas, aby odwiedzić naszą placówkę. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą pogadankę oraz bezpłatną prenumeratę ogólnopolskiego pisma Magazyn Akwarium.

Tekst i fot. Izabela Puka, Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Staświnach

Akademia Magazynu Akwarium Junior
Plakat – zaproszenie

Pomysł Akwariuszy i Magazynu Akwarium na propagowanie wiedzy o przyrodzie i akwarystyce zaowocował działaniami w samym sercu Mazur – Giżycku. Pasją tą zaraziły się kolejne dzieci: ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Giżycku oraz Szkoły Podstawowej w Staświnach.

Tu również pojawił się wyjątkowy gość Adam Karwowski z Muzeum Przyrody w Drozdowie z prelekcją Ryby wód Doliny Narwi oraz prezentacją filmu Piotra Kieszkowskiego Podwodny świat starorzeczy w Dolinie Narwi. Spotkanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, a projekcja filmu przyniosła sporo pytań na temat ukazanych zwierząt i środowiska ich życia.

Uczniowie wraz z nauczycielami w obu szkołach opiekują się akwariami, które zakładali razem z zaprzyjaźnionym akwarystą, dzięki czemu każdego dnia mają możliwość obserwacji wycinka podwodnego świata. Dodatkowo w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku znajduje się akwarium edukacyjne, ukazujące, jakie zniszczenia mogą dokonać pozostawione śmieci. Uświadamia się w ten sposób dzieciom, że każdego dnia musimy dbać o naszą piękną planetę.

Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom za chęć uczestnictwa w takim sposobie edukacji dzieci.

Akwariusze

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button