ArtykułyEncyklopedia

Knopia octocantacanalis

Encyklopedia akwarystyczna

Knopia octocantacanalis

Rozmieszczenie: zamieszkuje tropikalne obszary Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Został opisany naukowo na podstawie okazów z wód przybrzeżnych Malezji. W handlu najczęściej spotyka się osobniki sprowadzane z Indonezji.

Opis: tworzy gęste łany złożone z przypominających miniaturowe „kwiatki” polipów. Każdy taki „kwiatek” posiada osiem (stąd nazwa gatunkowa) „płatków” fioletowej barwy z jaskrawożółtym środkiem. Szczególnie efektownie wyglądają one w niebieskim świetle – środek każdego polipa „świeci” wówczas na żółto, zaś delikatny żółty pasek widoczny jest również wzdłuż każdego z „płatków”.

Odżywianie: gatunek „samożywny” dzięki obecności w jego organizmie symbiotycznych glonów – zooksantelli produkujących na drodze fotosyntezy pożywienie dla swego gospodarza. Poza tym odżywiają się również zawiesiną organiczną rozpuszczoną w wodzie, jednak w akwarium nie wymagają specjalnego dożywiania.

Uwagi: nie ma większych wymagań i zazwyczaj dobrze aklimatyzuje się w typowym akwarium rafowym. Koralowca tego należy umieszczać w umiarkowanym prądzie wody w dość dobrze oświetlonym miejscu.

Rozmnażanie: łatwe, poprzez mechaniczny podział rozrośniętej kolonii i przytwierdzenie „szczepki” do skały w nowym miejscu. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button