Knopia octocantacanalis
Rozmieszczenie: zamieszkuje tropikalne obszary Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Został opisany naukowo na podstawie okazów z wód przybrzeżnych Malezji. W handlu najczęściej spotyka się osobniki sprowadzane z Indonezji.
Opis: tworzy gęste łany złożone z przypominających miniaturowe „kwiatki” polipów. Każdy taki „kwiatek” posiada osiem (stąd nazwa gatunkowa) „płatków” fioletowej barwy z jaskrawożółtym środkiem. Szczególnie efektownie wyglądają one w niebieskim świetle – środek każdego polipa „świeci” wówczas na żółto, zaś delikatny żółty pasek widoczny jest również wzdłuż każdego z „płatków”.
Odżywianie: gatunek „samożywny” dzięki obecności w jego organizmie symbiotycznych glonów – zooksantelli produkujących na drodze fotosyntezy pożywienie dla swego gospodarza. Poza tym odżywiają się również zawiesiną organiczną rozpuszczoną w wodzie, jednak w akwarium nie wymagają specjalnego dożywiania.
Uwagi: nie ma większych wymagań i zazwyczaj dobrze aklimatyzuje się w typowym akwarium rafowym. Koralowca tego należy umieszczać w umiarkowanym prądzie wody w dość dobrze oświetlonym miejscu.
Rozmnażanie: łatwe, poprzez mechaniczny podział rozrośniętej kolonii i przytwierdzenie „szczepki” do skały w nowym miejscu. (ld)
- Pierwsze akwarium morskie23,00 zł
- Zeszyt Akwarystyczny nr 4/2014 (50): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Grzybowieńce i koralowce miękkie w akwarium morskim2,94 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 10/2010 (99)11,50 zł – 16,50 zł
- Koniki morskie w akwarium2,70 zł
- Pomakantowate w akwarium2,46 zł
- Dźwięki w środowisku wodnym i ich wpływ na zwierzęta żyjące w wodzie2,70 zł
- Morskie akwarium biotopowe – strefa przybrzeżna Bałtyku2,16 zł
- Błazenki2,46 zł
- Sztuka kamuflażu u ryb2,46 zł
- Meduzy w akwarium2,46 zł
- Ślimaki nagoskrzelne2,46 zł
- Ochrona ekosystemu raf koralowych2,46 zł