ArtykułyEncyklopedia

Allenbatrachus grunniens

Encyklopedia akwarystyczna

Allenbatrachus grunniens

Pochodzenie: zamieszkuje wody przybrzeżne zachodniej części Oceanu Spokojnego oraz północnej części Oceanu Indyjskiego (Indie, Malezja, Indonezja, północna Australia). Spotykany również w deltach rzek, m.in. Mekongu. Występuje w wodach morskich i słonawych.

Wielkość: do 30 cm długości, w akwariach przeważnie mniejszy.

Zbiornik: min. 120 l. Zalecane akwarium morskie o piaszczystym dnie z licznymi kryjówkami wśród skał. Możliwa również pielęgnacja w zbiorniku słonawowodnym, ale o stosunkowo wysokim zasoleniu (gęstość wody min. 1,015 g/cm3) wspólnie z rybami takimi jak srebrzyce czy argusy. Temperatura wody: 23-28°C, pH 7,8-8,5.

Charakterystyka: ryba ta często sprzedawana jest jako gatunek słodkowodny, tymczasem należy do zwierząt morskich okazyjnie wpływających do estuariów (w wodzie słodkiej szybko ginie). Jest drapieżnikiem o pasywnym sposobie zdobywania pokarmu. Jej wygląd sprawia, że przypomina kawałek drewna lub kamień. Gdy niczego nie podejrzewająca zdobycz przepływa koło jej szerokiego pyska, zostaje błyskawicznie zassana do jego wnętrza przez silny strumień wody. W akwarium można pielęgnować jednego lub kilka osobników tego gatunku, z oczywistych względów nie należy łączyć ich z rybami o dużo mniejszych rozmiarach, które szybko zostałyby pożarte, a także z krewetkami i innymi drobnymi bezkręgowcami. Ryby zbyt duże do zjedzenia są całkowicie ignorowane.

Opis: anglojęzyczna nazwa ryby – Toadfish (dosł. ryba-ropucha) doskonale odzwierciedla jej wygląd. Ciało jest masywne, grzbietobrzusznie nieco spłaszczone z bardzo dużą i szeroką głową obdarzoną potężną paszczą. Pysk i głowę pokrywają liczne, brodawkowate wyrostki. Ubarwienie stanowi kombinacja różnych odcieni brązu zapewniająca doskonały efekt maskujący. Płetwy piersiowe silne i bardzo szerokie, umożliwiające pełzanie po dnie. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Pokarm: preferowany żywy: drobne ryby (np. dobrze znoszące słonawą, a nawet słoną wodę molinezje), krewetki, dżdżownice. Z trudem adaptuje się do pokarmu mrożonego.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w niewoli. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button