ArtykułyEncyklopedia

Farlowella vittata

Encyklopedia akwarystyczna

Farlowella vittata

Pochodzenie: zamieszkuje szybko płynące rzeki Wenezueli i Kolumbii.

Wielkość: do 15 cm długości.

Akwarium: pojemność min. 150 l imitujące biotop szybko płynącej rzeki. Należy zapewnić wydajną filtrację i silne napowietrzanie powodujące wyraźny ruch wody. Wskazane podłoże z grubego żwiru z leżącymi na nim otoczakami i licznymi kawałkami drewna. Doskonałym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy cyrkulacyjnej (takiej jak w akwarystyce morskiej) skierowanej na kawałki drewna, które szybko staną się ulubionym miejscem przebywania ryb. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty odpornymi na ruch wody roślinami. Woda: dość ciepła (22-28°C), lekko kwaśna do lekko zasadowej (pH 6,5-7,5) o twardości ogólnej na poziomie 4-16°dGH. Ryby są dość tolerancyjne na różne parametry wody i stopniowo można je do nich przyzwyczaić.

Charakterystyka: ryba wyjątkowo łagodna (wręcz pasywna) i towarzyska. Najlepiej czuje się pielęgnowana w grupie kilku osobników. Nie należy łączyć jej z agresywnymi gatunkami (w tym z dużymi i silnymi zbrojnikami), które mogą spowodować poważne obrażenia jej podatnego na urazy ciała. Sporadycznie może niszczyć delikatniejsze rośliny. Dość łatwy w hodowli zbrojnik godny polecenia średnio zaawansowanym miłośnikom tych ryb.

Opis: ryba o niezwykle oryginalnym, patykowatym kształcie przypominająca pokrojem ołówek. Głowa długa z pyskiem wyciągniętym w spiczaste rostrum. Pysk okolony mocną przyssawką. Ubarwienie jasnobrunatne z dwoma ciemnobrązowymi pasami biegnącymi po bokach ciała od pyska aż do płetwy ogonowej. Występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Dorosły samiec ma po bokach pyska dobrze widoczną szczecinę. Z kolei dojrzała samica (szczególnie przed tarłem) jest znacznie szersza od samca w części brzusznej.

Rozmnażanie: w przypadku posiadania dobranej pary – bezproblemowe i regularne. Ikra jest składana na liściach roślin, szybach akwarium, a nawet na obudowie filtra. Ma postać charakterystycznych rządków lekko owalnych jaj. Jest troskliwie strzeżona przez samca który nieustannie czuwa w jej pobliżu. Młode wylęgają się po 7-10 dniach i po kilku dobach rozpoczynają żerowanie. Należy karmić je roztartymi na płaskiej powierzchni (np. kamieniu lub dachówce) roślinnymi pokarmami płatkowanymi zawierającymi duże ilości spiruliny oraz gotowanymi, miękkimi warzywami. Dobrze karmione młode rosną stosunkowo szybko.

Pokarm: typowy gatunek roślinożerny. Należy podawać mu suche pokarmy w tabletkach (najlepiej zawierające duże ilości spiruliny) oraz warzywa takie jak sałata, szpinak, cukinia, ogórek, dynia, kalarepa, gotowana marchewka, blanszowany kalafior i brokuły. Chętnie zjada także mrożonki roślinne, np. roztarty zielony groszek. (ir)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button