ArtykułyEncyklopedia

Alternanthera reineckii

Encyklopedia akwarystyczna

Alternatera Reinecka (Alternanthera reineckii)

Pochodzenie: pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, gdzie pospolicie porasta brzegi rzek i jezior jako typowa roślina błotna.

Opis: dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Masywna, okrągła w przekroju łodyga ma barwę czerwoną. Wyrastają z niej osadzone naprzeciwlegle krzyżowo szerokolancetowate, zwężające się ku nasadzie liście o tępo zakończonych czubkach. Osiągają do 4 cm długości i 1,5 cm szerokości. Ich górna strona jest zielonkawa, o oliwkowym odcieniu, dolna zaś bladozielona lub malinowa. System korzeniowy ma formę wiązkową i jest stosunkowo słabo rozwinięty. Roślina zakwita, tworząc małe białe kwiatki o czterech płatkach wyrastające w grupach w kącikach liści. W akwariach wyhodowano kilka odmian tego gatunku takich jak alternatera bzowa (Alternanthera reineckii „Lila” – sprzedawana często jako Alternanthera „lilacina”, albo Alternanthera reineckii ‘Purple’ – na brązowofioletowych łodygach wyrastają lancetowate liście dochodzące do 9 cm długości i nawet 3,5 cm szerokości; ich górna strona jest ciemnobrązowa, zaś dolna liliowa, fioletowa lub wiśniowa), alternatera różowa (Alternanthera reineckii „Rosa” – oferowana również jako Alternanthera rosaefolia lub Alternanthera ‘Pink’ – jest największą z uzyskanych form – dorasta do 60 cm wysokości, a jej liście osiągają 10 cm długości i 3,5 cm szerokości; ich górna strona jest czerwona, zaś dolna – różowa; cechą charakterystyczną tej odmiany jest silnie pofalowany brzeg blaszki liściowej), alternatera bordowa (Alternanthera reineckii splendida – odznacza się posiadaniem równomiernie czerwonofioletowych liści i łodyg), alternatera czerwona (Alternanthera reineckii „Red” – posiada okazałe – do 10 cm długości i 2 cm szerokości – czerwone liście o lekko pofalowanych brzegach blaszek) i alternatera zielona (Alternanthera reineckii „Green” – jak alternatera czerwona, ale jej liście są oliwkowozielone).

Warunki uprawy: preferuje warunki paludaryjne (może wtedy zakwitać), ale dość dobrze rośnie również pod wodą. Wymaga bardzo silnego oświetlenia, żyznego podłoża i regularnego nawożenia koniecznie z udziałem suplementów żelazowych. Parametry wody mają mniejsze znaczenie, zaleca się jednak, aby jej temperatura zawierała się w przedziale 20-25°C.

Rozmnażanie: za pomocą łatwo ukorzeniających się sadzonek.

Wykorzystanie: piękna, wyjątkowo dekoracyjna roślina. Najefektowniej prezentuje się w środkowej części zbiornika w otoczeniu gatunków o zielonych, szerokich liściach. W mniejszych akwariach dobrze nadaje się również do obsadzania ich tylnej części. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button