ArtykułyEncyklopedia

Anolis barbatus

Encyklopedia terrarystyczna

Anolis brodaty
Anolis barbatus

Występowanie: wschodnia część Kuby (gatunek endemiczny). Zasiedla konary i korony drzew w bujnych lasach tropikalnych; widywany jest też w sadach i na plantacjach kawy.

Charakterystyka: samce osiągają długość 30 cm (z ogonem) – samice są krótsze i smuklejsze. Anolis barbatus ma brunatno-szaro-kremowe ubarwienie ciała i charakterystyczne „kolce” na worku podgardzielowym. Wykazuje aktywność dzienną: porusza się niespiesznie, jest spokojny, lecz samce są wybitnie terytorialne.

Pokarm: ślimaki, a także świerszcze i szarańcza; młodym osobnikom można od czasu do czasu podać larwy barciaków, a dorosłym – mysiego oseska.

Terrarium: dla pary anolisów wiwarium wertykalne 80x60x100 cm. Tył i boczne ściany wyklejone korą dziewiczą, korkiem, xaximem itp. Konieczne żywe rośliny tropikalne. Temperatura w dzień granicach 24–28°C (pod promiennikiem 35°C) – w nocy spadek o kilka stopni. Rano i wieczorem wnętrze zbiornika należy obficie zrosić letnią wodą. 10–12-godzinny cykl oświetleniowy. Wymaga oświetlenia UVB.

Uwagi: bez problemu wspina się po szkle, potrafi nieznacznie zmieniać barwę ciała i ruszać gałkami ocznymi niezależnie od siebie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button