Encyklopedia

Aplysia sp.

Encyklopedia akwarystyczna

„Zając morski” (Aplysia sp.)

Pochodzenie: liczne gatunki tych mięczaków należących do rzędu ślimaków okrytoskrzelnych zamieszkują głównie tropikalne morza i oceany, choć niektóre występują także w Morzu Śródziemnym, a jeden nawet w Morzu Północnym.

Wielkość: w zależności od gatunku osiągają od kilkunastu nawet do 60 centymetrów długości. W akwariach morskich zwykle spotyka się przedstawicieli najmniejszych gatunków.

Zbiornik: dowolny rodzaj tropikalnego akwarium morskiego z dużą ilością żywej skały porośniętej glonami nitkowatymi. Ślimaki te doskonale nadają się zwłaszcza do zbiorników „po przejściach” (które trzeba pilnie oczyścić” z pleniących się w nich krzaczkowatych glonów), jak również do dużych dojrzewających akwariów, w których występują problemy z glonami.

Charakterystyka: są całkowicie nieszkodliwe dla innych zwierząt zamieszkujących akwarium, choć, z racji na spore gabaryty i ograniczoną grację poruszania się, zdarza im się niekiedy strącić ze skały jakiegoś koralowca lub innego bezkręgowca osiadłego. Poza tym produkują duże ilości odchodów, które zanieczyszczają akwarium i mogą nieco obniżać jego walory estetyczne. Uwaga! Gatunek ten jest dość delikatny – należy chronić go przed drapieżnymi rybami i bezkręgowcami, dla których stanowi łakomy kąsek.

Opis: ślimaki o niezwykle oryginalnym wyglądzie – posiadają szczątkową muszlę ukrytą wewnątrz tkanek miękkich i wygląd nieregularnie ukształtowanego kawałka szarobrunatnego ciasta. Polska nazwa wzięła się od długosz, płaskich czułków przypominających nieco uszy zająca oraz od charakterystycznie ukształtowanej głowy.

Rozmnażanie: w akwarium dość rzadkie. Zwierzęta te są obojnakami, ale występuje u nich zapłodnienie krzyżowe. Jeśli w zbiorniku znajdują się dwa dorosłe osobniki może dojść do kopulacji i uwolnienia jaj. W dużych, dojrzałych akwariach ze znaczną ilością glonów młode są w stanie przetrwać.

Pokarm: żywią się niemal wyłącznie nitkowatymi glonami porastającymi żywą skałę, wręcz idealnie ją oczyszczając. Niestety, w braku glonów bardzo trudno znaleźć dla nich pokarm zastępczy i – po oczyszczeniu z nich zbiornika – mięczaki te najczęściej giną z głodu. Jedynym wyjściem jest przeniesienie ich do innego, odpowiednio „zaglonionego” zbiornika. (js)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button