Encyklopedia

Aplysia sp.

Encyklopedia akwarystyczna

„Zając morski” (Aplysia sp.)

Pochodzenie: liczne gatunki tych mięczaków należących do rzędu ślimaków okrytoskrzelnych zamieszkują głównie tropikalne morza i oceany, choć niektóre występują także w Morzu Śródziemnym, a jeden nawet w Morzu Północnym.

Wielkość: w zależności od gatunku osiągają od kilkunastu nawet do 60 centymetrów długości. W akwariach morskich zwykle spotyka się przedstawicieli najmniejszych gatunków.

Zbiornik: dowolny rodzaj tropikalnego akwarium morskiego z dużą ilością żywej skały porośniętej glonami nitkowatymi. Ślimaki te doskonale nadają się zwłaszcza do zbiorników „po przejściach” (które trzeba pilnie oczyścić” z pleniących się w nich krzaczkowatych glonów), jak również do dużych dojrzewających akwariów, w których występują problemy z glonami.

Charakterystyka: są całkowicie nieszkodliwe dla innych zwierząt zamieszkujących akwarium, choć, z racji na spore gabaryty i ograniczoną grację poruszania się, zdarza im się niekiedy strącić ze skały jakiegoś koralowca lub innego bezkręgowca osiadłego. Poza tym produkują duże ilości odchodów, które zanieczyszczają akwarium i mogą nieco obniżać jego walory estetyczne. Uwaga! Gatunek ten jest dość delikatny – należy chronić go przed drapieżnymi rybami i bezkręgowcami, dla których stanowi łakomy kąsek.

Opis: ślimaki o niezwykle oryginalnym wyglądzie – posiadają szczątkową muszlę ukrytą wewnątrz tkanek miękkich i wygląd nieregularnie ukształtowanego kawałka szarobrunatnego ciasta. Polska nazwa wzięła się od długosz, płaskich czułków przypominających nieco uszy zająca oraz od charakterystycznie ukształtowanej głowy.

Rozmnażanie: w akwarium dość rzadkie. Zwierzęta te są obojnakami, ale występuje u nich zapłodnienie krzyżowe. Jeśli w zbiorniku znajdują się dwa dorosłe osobniki może dojść do kopulacji i uwolnienia jaj. W dużych, dojrzałych akwariach ze znaczną ilością glonów młode są w stanie przetrwać.

Pokarm: żywią się niemal wyłącznie nitkowatymi glonami porastającymi żywą skałę, wręcz idealnie ją oczyszczając. Niestety, w braku glonów bardzo trudno znaleźć dla nich pokarm zastępczy i – po oczyszczeniu z nich zbiornika – mięczaki te najczęściej giną z głodu. Jedynym wyjściem jest przeniesienie ich do innego, odpowiednio „zaglonionego” zbiornika. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button