Porady

Kora dębu korkowego w akwarystyce naturalnej

Porady akwarystyczne

Szanowni Państwo,
od jakiegoś czasu interesuję się nanoakwarystyką, przeglądam różne fora i katalogi, jak tylko mogę, zwiedzam też wystawy. Zauważyłem, że modnym elementem dekoracyjnym stają się ostatnio fragmenty kory dębu korkowego. Korek sprawdził się w terrarystyce, ale czy w akwarystyce nie jest dziwactwem? Czy na pewno nie zmienia parametrów wody – nieraz zawiera przecież fragmenty porostów? Czy może inaczej – jest nowym źródłem aranżacji? A jeśli tak, to mam drugie pytanie: jak najlepiej go obciążyć, by nie wypływał na powierzchnię?
Pozdrawiam
Robert z Sejn

Witam Panie Robercie,
kora dębu korkowego, choć znana i stosowana w akwariach od dawna, nigdy wcześniej nie była materiałem, który był często wykorzystywany w ozdabianiu akwariów. Są jednak osoby, które poszukując świeżych pomysłów na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji, dostrzegli niepowtarzalną kolorystykę i fakturę kory i z powodzeniem użyli jej w akwarium.

Jest bardzo mało materiałów dekoracyjnych, które nie wpływają na parametry wody. Oczywiście niektóre z nich robią to w sposób niezauważalny, a niektóre w sposób widoczny, na przykład w wynikach testów. O ile parametry wody pozostają w normie, jest to bezpieczne dla mieszkańców akwarium. Można przyjąć, że kora dębu korkowego, podobnie jak inne drewna, zakwasza wodę i może ją zabarwiać na kolor żółto-brązowy. Jeśli takie zjawisko wystąpi, z czasem będzie ono traciło na intensywności, a użycie węgla aktywnego spowoduje usuwanie garbników z wody, dzięki czemu szybciej stanie się ona bezbarwna i klarowna.

Materiały dekoracyjne, takie jak korzenie i kamienie sprowadzane do nas z egzotycznych miejsc, często pokryte są różnego rodzaju porostami. Można usuwać je mechanicznie, wydłubując z różnych szczelin. Można użyć myjki ciśnieniowej, lecz w przypadku korka trzeba uważać, aby nie uszkodzić kory. Wygotowanie lub przynajmniej sparzenie kory zabije mikroorganizmy, które mogą na niej występować.

Kora dębu korkowego posiada bardzo dużą wyporność. Przyklejenie jej do płytek ceramicznych, na przykład fragmentów terakoty, za pomocą silikonów stosowanych w akwarystyce spowoduje, że kora nie będzie wypływać dzięki ciężarowi i powierzchni płytki, która będzie przysypana podłożem. W niektórych przypadkach można przyklejać elementy z kory bezpośrednio do dna i tylnej ściany akwarium.

Duża ilość szczelin, pęknięć i porowata struktura pozwala na zaszczepienie na powierzchni kory wielu gatunków roślin, mchów i wątrobowców. Z powodzeniem można na niej sadzić minipelię, anubiasy, mikrozoria, wszelkiego rodzaju mchy, a także Hygrophila pinnatifida oraz Hemianthus callitrichoides.

Patrząc na ostatnią aranżację Piotra Dymowskiego, na kondycję ryb i roślin, parametry wody, jej przejrzystość – śmiało można powiedzieć, że kora dębu korkowego jest bezpiecznym i bardzo dekoracyjnym materiałem, który możemy użyć w akwarium, a sposób, w jaki to zrobimy, zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji…

Pozdrawiam
Marcin Wnuk, peHa:68

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button