Encyklopedia

Chelidonura varians

Encyklopedia akwarystyczna

Ślimak – Chelidonura varians

Pochodzenie: tropikalne obszary Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego.

Wielkość: do 3-5 cm średnicy.

Zbiornik: typowe akwarium rafowe, zadowala się nawet małym zbiornikiem, pod warunkiem, że znajduje się w nim dostatecznie dużo pokarmu (wirków). Należy dokładnie zabezpieczyć wloty pomp, bowiem miękkie ciało tego ślimaka jest bardzo delikatne i łatwo może ulec „zmieleniu”.

Charakterystyka: zwierzę całkowicie niegroźne dla innych mieszkańców akwarium (poza wirkami). Należy chronić je przed agresywnymi rybami i bezkręgowcami.

Opis: niezwykle oryginalny, płaski ślimak o pofałdowanym, owalnym ciele przypominającym dywanik z dwoma długimi czułkami. Barwa ciemnogranatowa do niemal czarnej z pięknym lazurowym otokiem i wzorami tego samego koloru.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w niewoli.

Pokarm: gatunek ten żywi się wyłącznie płazińcami. W akwariach jest chętnie pielęgnowany w celu zwalczania plagi żyjących na koralowcach wirków (Convulotriba retrogemma), które z upodobaniem pożera. W braku wirków głoduje i umiera. Mimo żarłoczności tego mięczaka nie można liczyć, że całkowicie zlikwiduje on wirki w akwarium. Po pierwsze, płazińce te mnożą się znacznie szybciej, niż ślimak jest w stanie je zjeść (zwłaszcza w dużych akwariach). Po drugie, jeśli nawet uda mu się zredukować ich liczbę, nie będzie w stanie znaleźć i zniszczyć wszystkich osobników. Dzięki jego obecności można jednak utrzymać liczbę uciążliwych wirków na znacznie niższym poziomie, zyskując jednocześnie pięknego i niezwykle ciekawego współmieszkańca akwarium. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button