Artykuły

Bakterie przyspieszające dojrzewanie akwarium

Chemia wody

Fragment artykułu: Agnieszka Sowa: Niecierpliwy akwarysta, czyli doświadczenie z bakteriami w tle… Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2019 (175).

Czy proces stabilizacji zbiornika zostanie przyspieszony przez dolanie preparatów bakteryjnych oraz wpuszczenie ryb żyworodnych?

Zdania na temat bakterii w płynie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że to „złoty środek”, gdy chcemy wpuścić ryby krótko pa założeniu akwarium. Inni twierdzą, że to tylko „pic na wodę”. Jedno jest pewne: bakterie w płynie nie szkodzą. Ale czy pomagają? Moje doświadczenie miało charakter poglądowy (bez próby kontrolnej). W 18–21. oraz 27. dniu doświadczenia nie wykonałam badań, co zaznaczyłam na wykresach. Do eksperymentu użyłam połączenia kilku preparatów znanych firm, stosowanych według zaleceń poszczególnych producentów. Podłoże stanowił niepłukany piasek do piaskownic, pod nim znalazła  się ziemia do paproci (która też stanowi pewne źródło bakterii), torf kwaśny i wyżej wymieniony piasek – mniej więcej w równych proporcjach. Substrat zaprawiłam nawozem żelazowym w płynie i mieszanką preparatów bakteryjnych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button