Artykuły

Projekt Biotope Aquarium 2022

Natasha Khardina: Projekt Biotope Aquarium 2022

Niezwykle gorące lato 2022 roku, będące rezultatem zmiany klimatu, pobiło w Europie i wielu innych regionach świata każdy udokumentowany rekord z ostatnich 150 lat i dosłownie wymazało z mapy całe sieci hydrograficzne.

Z niemal wszystkich stron globu dało się słyszeć wiadomości i dane, które były, delikatnie mówiąc, niepokojące; wielkie rzeki zmieniały się w strumyki, a potoki po prostu przestawały istnieć.

Jak już od dawna przewidywano, różnorodność biologiczna słodkowodnych wód znacząco się obniżyła, a w niektórych przypadkach wymarły lokalne populacje zwierząt. Niektóre dorzecza rzek, które ze względu na swój charakter i hydrologię są odporne na te ekstremalne zjawiska i zasiedlone przez wytrzymałe zbiorowiska rybne, są zdolne do szybkiej odbudowy struktury i zagęszczenia/odrodzenia populacji nawet po bardzo gwałtownych spadkach. Ale nawet one nie przetrwają długo, jeśli takie wydarzenia będą miały miejsce każdego roku.

Pomimo tych warunków, wielką przyjemność i ulgę stanowiło znajdowanie strumieni o szybkim przepływie, bogatych w lokalne ryby. Takim odkryciom towarzyszyła myśl, że nie ma tam żadnych problemów… Ale kto wie, jak długo?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button