
Piranie, a właściwie piraniowate, zwane niekiedy pirajami, klasyfikowane są w randze rodziny Serrasalmidae lub (rzadziej) podrodziny Serrasalminae. Grupa ta obejmuje dziś ponad dziewięćdziesiąt gatunków ryb słodkowodnych, skupionych w kilkunastu rodzajach. Wszystkie piraniowate zamieszkiwały pierwotnie jedynie tropikalne wody Ameryki Południowej, jednak na skutek działalności człowieka zadomowiły się również w wodach pod innymi szerokościami geograficznymi. Niektóre z nich uznano nawet za gatunki inwazyjne.
Tylko niektóre z piranii, rekrutujące się zwłaszcza z rodzajów Pygocentrus i Serrasalmus, czyli tzw. piranie właściwe, można uznać za realnie niebezpieczne dla człowieka, słyną one z drapieżności i ataków grupowych na upatrzoną ofiarę. Inne są oportunistami pokarmowymi, pełniącymi w biotopie funkcje sanitarne, a jeszcze inne – wyspecjalizowanymi roślinożercami. Popularne piranie paku z rodzaju Colossoma przystosowały się do rozłupywania twardych łupin tropikalnych owoców i nasion. Z kolei Catoprion mento zaliczany jest do lepidofagów, czyli ryb odżywiających się płetwami i łuskami innych ryb.
Piranie z reguły opiekują się swoim potomstwem – podobnie jak duże pielęgnice amerykańskie.
W obrębie rodziny Serrasalmidaenadal odkrywane są nowe gatunki i odmiany geograficzne. Dlatego systematyka tej arcyciekawej grupy wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji oraz nieustających rewizji. Konsekwentnie wskazuje się potrzebę dalszych badań genetycznych i anatomicznych.
- Magazyn Akwarium nr 3/2019 (175) PDF13,90 zł
- Zeszyt Akwarystyczny nr 35 (35): Paweł Czapczyk: Piranie w akwarium2,94 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium36,00 zł – 180,00 zł
- Hypancistrus sp. L 3402,46 zł
- Skalary opiekujące się potomstwem2,70 zł
- Gupik Endlera (Poecilia wingei)2,46 zł
- Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) – chów i rozmnażanie w akwarium2,46 zł
- Gupik Endlera (Poecilia wingei)2,49 zł
- Gupiki (Poecilia reticulata)2,46 zł
- Akwarium dla paletek2,16 zł
- Dobór składników pokarmowych dla dyskowców2,16 zł
- Ziemiojady amerykańskie z rodzju Satanoperca (S. daemon, S. jurupari i S. leucosticta)2,46 zł