ArtykułyWydarzenia

BIOTOPE AQUARIUM CONTEST 2021 – nowe spojrzenie na świat natury

Akwarystyka biotopowa / Wydarzenia

Przedstawiamy zwycięzców drugiej edycji konkursu Biotope Aquarium Contest (BAC 2021) organizowanego przez Biotope Aquarium Project – niezależny projekt edukacyjny, który ma na celu zmotywowanie akwarystów do badania środowisk wodnych w ich otoczeniu, a następnie do wykorzystania zdobytej wiedzy poprzez odtworzenie biotopu we własnym akwarium. Dumni jesteśmy, że wśród laureatów znalazło się aż dwoje Polaków: Magdalena Szubska i Alek Halczuk! Gratulujemy!

BAC to najlepszy sposób, by połączyć akwarystów i naukowców w dążeniu do dokumentowania i monitorowania środowisk wodnych, gatunków je zasiedlających, jakości wody i obcych gatunków inwazyjnych, które powodują szkody dla gatunków rodzimych, całych ekosystemów, a nawet ludzi. Świadomość ludzka i czynne zaangażowanie akwarystów odgrywają istotną rolę w przyczynianiu się do pomyślnej realizacji „mapowania biotopowego” na świecie.

BAC 2021 podzielony został na osiem kategorii, z których każda była oceniana przez dwóch ekspertów w danym regionie – ichtiologów, biologów, profesjonalnych akwarystów posiadających rozległą wiedzę na temat lokalnych ekosystemów i wieloletnie doświadczenie w pracy w terenie. Eksperci ustalali ostateczny ranking i udzielali wszystkim uczestnikom porad, dzięki którym moglioni poprawić swoje zbiorniki tak, aby były jak najbardziej zbliżone do naturalnych biotopów.

Aby wziąć udział w konkursie, należało nadesłać dwa zgłoszenia:

BIOTOP W NATURZE (BIN) – opierał się na eksplorowaniu biotopów prowadzonym in situ  lub poprzez szeroko zakrojone badania online, w których udział brali inni akwaryści i naukowcy. Tego rodzaju współpraca pozwala na stworzenie sieci osób zainteresowanych ochroną środowiska wodnego i może prowadzić do konkretnych projektów. Bibliografia BIN jest bardzo istotna – stanowiąc podstawę kompleksowych badań, może być pomocna dla innych pasjonatów w zrozumieniu danego biotopu.

BIOTOPOWY MODEL AKWARIUM (BAM) – polegał na odtworzeniu oryginalnego biotopu wodnego w postaci zamkniętego mikroekosystemu w akwarium. Była to prawdopodobnie najciekawsza i najbardziej kreatywna część konkursu, ponieważ akwaryści musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami i wiedzą na temat danego biotopu, komponując w odpowiedni sposób chemię wody, podłoże, światło, system filtrowania i wystrój zbiornika w połączeniu z rybami, roślinami, skorupiakami i innymi mieszkańcami akwarium w odpowiednich proporcjach. Tworzyli dom dla poszczególnych gatunków ryb i roślin, zapewniając odpowiednim gatunkom odpowiednie nisze do ukrywania się i rozmnażania. Najważniejsze było szczegółowe opisanie własnych doświadczeń praktycznych ze zbiornikiem biotopowym – podzielenie się swoją wiedzą z kolegami akwarystami.

Przyjrzyjmy się zatem pracom uczestników, którzy zajęli pierwsze miejsca w każdej z kategorii, oraz poznajmy autorskie opisy zbiorników. Obszerne omówienie BIOTOPU W NATURZE (BIN) przedstawione zostało w sekcji BAC 2021 na stronie https://biotopeaquariumproject.com/.

1. Ameryka Północna

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Fritz Rohde (NANFA) i Lawrence Kent (NANFA).

Everglades Wetland, Floryda, USA
Autor:  Anikó Csanádi (Węgry) 

Północnoamerykańskie ryby słodkowodne są częścią mojego życia. Niektóre z moich ulubionych to przedstawiciele rodzaju Elassoma, zwłaszcza Elassoma evergladei. W moim 90-litrowym akwarium starałem się stworzyć dla nich naturalne środowisko, tak aby czuły się jak u siebie w domu. W akwarium znajduje się wiele wiele zanurzonych i pływających roślin wodnych, które zapewniają bezpieczne i zacienione kryjówki. Posadziłem trochę Juncusa, aby odtworzyć także obszar częściowo zanurzony. Na dnie zbiornika znajdują się liście i małe gałęzie, na których osadzają się piasek i błoto. Oświetlenie jest regulowane, niezbyt jasne, a odpływ wody spokojny. Elassoma evergladei występują wprawdzie nie tylko w Everglades, ale myślę, że jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi o wspaniałej  przyrodzie.

Aranżacja w styczniu 2021 roku.
Zdjęcia: Anikó Csanádi.

2. Ameryka Środkowa i Karaiby

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Juan Miguel Artigas Azas (Cichlid Room Companion) i  Jairo Arroyave  (UNAM).

Dolny dopływ Rio Usumacinta, Meksyk
Autor: David Nørholm (Dania)To piękne miejsce znaleźć można w pobliżu brzegu niewielkiego dopływu rzeki Rio Usumacinta, w otoczeniu gęstej dżungli. Próbowałem odtworzyć ten podwodny krajobraz za pomocą kombinacji dryfującego drewna, gałęzi, korzeni, liści, otoczaków i kamieni rzecznych. Starałem się także odtworzyć sporadycznie występującą roślinność wodną charakterystyczną dla takich obszarów. Od dłuższego czasu marzyłem o odtworzeniu biotopu z Ameryki Środkowej, a kiedy niespodziewanie otrzymałem szansę zakupu pięknego dzikiego gatunku Poecilia velifera, wiedziałem, że nadszedł odpowiedni moment. Większość gałęzi i dryfującego drewna została zebrana lokalnie, podobnie jak kamienie, z wyjątkiem dużego kamienia rzecznego widocznego po lewej stronie. Jest to sztuczny moduł, który służy jako filtr do akwarium – doskonale ukryty.

Zdjęcia: David Nørholm.

3. Ameryka Południowa

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Roberto E. Reis (PUCRS), Francesco Denitto i  Donald C. Taphorn  (UNELLEZ)

Mały strumień w pobliżu potoku Pobreza, Rio Blanco, Peru
Autor: Jan  Šulc (Czechy)

To akwarium ukazuje kwaśny potok o czarnej wodzie płynący na nizinnym obszarze leśnym znanym jako igapó. Jego wody są czyste i cechują się niskim poziomem soli i składników odżywczych, 6 km od głównego nurtu Rio Blanco. Okoliczne lasy rosną na białym piasku, a dno potoku pokryte jest cienką warstwą ściółki liściowej, materiału organicznego i płytkich korzeni w glebie, które ograniczają erozję i magazynują składniki odżywcze oraz sole niezbędne dla roślin i zwierząt. W akwarium odtworzone zostało bardzo powszechnie występujące tam naturalne środowisko, a zasiedla je jedna z najbardziej lubianych ryb akwariowych – bystrzyk neonowy (Paracheirodon innesi).

Zdjęcia: Jan Šulc.

4. Europa

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Alexey Malyshev i  Gireg Allain (AquaMag).

Łęgi Odrzańskie, Polska
Autor: Alek Halczuk (Polska)

W 288-litrowym akwarium biotopowym odtworzony został fragment równiny zalewowej Odry (Łęgi Odrzańskie). Nad wodą znajduje się bujna roślinność bagienna – głównie gatunki z rodzaju Carex. Ryby pływają wśród widocznych korzeni i zatopionych traw. Delikatny ruch wody zapewnia odpowiednią ilość tlenu w akwarium.

Zdjęcia: Alek Halczuk.

5. Afryka

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Ad Konings (CichlidPress) i  Stefano Valdesalici (AIK).

Płytkie siedlisko strefy brzegowej, przylądek Banza, Demokratyczna Republika Konga 
Autor: Marcus  Vinicius David (Brazylia)

To akwarium biotopowe ma na celu odtworzenie płytkiego obszaru wybrzeża przylądka Banza, położonego na dalekiej północy półwyspu Ubwari w północnym basenie jeziora Tanganika. Akwarium jest jasno oświetlone i pełne Hydrilla verticillata  występujących w strefie brzegowej między skałami. Umieszczone w nim skały to bogate w kaolinit piaskowce, które znaleźć można wzdłuż całego wybrzeża półwyspu Ubwari, a także w Brazylii. Największa skała waży około 60 kg i zajmuje dwie trzecie akwarium. Podłoże złożone jest z ziaren o różnej frakcji (cechuje się dużą dyspersją granulometryczną), stanowi bowiem mieszankę piasku pochodzącego z różnych plaż. Fauna składa się z zamieszkujących muszle ryb Lamprologus ocellatus i Neolamprologus multifasciatus, oddzielonych od siebie dużymi skałami i posiadających unikatowe dla danego gatunku piaszczyste obszary. Zamieszkujące skały Neolamprologus leleupi  zasiedlają kamieniste aglomeraty, które tworzą dla nich schronienia i jaskinie. Interakcja międzygatunkowa jest całkiem interesująca, każdy gatunek posiada bowiem własny obszar. Neolamprologus leleupi  są płodne, a  Lamprologus ocellatus skłaniają się ku kontrolowanemu rozmnażaniu.

Zdjęcia: Marcus Vinicius David.

6. Azja Wschodnia

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Fan Li i Zhou Hang.

Nienazwane bagno w Conghua, Guangzhou, Chiny
Autor: Nan Li (Chiny)

Bagno, które opisuję, jest bogate w roślinność, głównie Nephrolepis  sp. Znajduje się w nim wiele gałęzi zapewniających schronienie dla ryb. Podłoże bagna jest błotniste, dzięki czemu stwarza odpowiednie warunki do wzrostu Phragmites australis. W niektórych miejscach można zaobserwować rozproszone Eleocharis yokoscensis.

Zdjęcia: Nan Li.

7. Azja Południowa, Środkowa i Zachodnia 

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Friedrich Bitter (Amazonas) i Sven Kullander (NRM).

Mały strumień w pobliżu rzeki Raidāk, Indie
Autor: Pedro Mendanha Dias (Portugalia)

W indyjskiej części dorzecza Brahmaputry, w pobliżu rzeki Raidāk, jest kilka niewielkich strumieni, które przepływają przez bujne pola uprawne (często ryżowe). Ich wody są krystalicznie czyste, dno pokrywa szary piasek, drobny żwir, okrągłe skały i kawałki drewna, a roślinność wodna i przybrzeżna jest gęsta (występują tam np.  Hygrophila – prawdopodobnie Hygrophila balsamica, Hygrophila corymbosa, Hygrophila difformis,  Hygrophila lancea  lub  Hygrophila polysperma),  Limnophila  (prawdopodobnie  Limnophila aquatica, Limnophila aromatica, Limnophila heterophylla, Limnophila indica, Limnophila rugosa  lub  Limnophila sessiliflora),  Ottelia  (prawdopodobnie  Ottelia alismoides) i  Rotala  (prawdopodobnie  Rotala indica, Rotala rotundifolia, Rotala serpyllifolia  lub  Rotala wallichii), a także mchy z rodzajów  Vesicularia  lub  Amblystegium serpens). W tego rodzaju podwodnych krajobrazach można znaleźć niezwykłą rybę Dario dario, często wraz z indyjskim gatunkiem krewetek  Caridina babaulti.

Zdjęcia: Pedro Mendanha Dias.

8. Azja Południowo-Wschodnia i Oceania

Projekt przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez zespół: Greg Martin (ANGFA) i Peter Unmack (ANGFA).

Strumień przy rzece Son, Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang
Autorka:  Magdalena Szubska (Polska) 

To 300-litrowe akwarium ukazuje fragment brzegu rzeki Son w pobliżu największej na świecie jaskini Son Doong w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang w Wietnamie. Tajemniczy i wyjątkowy klimat tego obszaru zainspirował mnie do stworzenia biotopu dla wielkopłetwa wspaniałego (Macropodus opercularis), który go zamieszkuje. Pomyślałam, że stworzę „rajski biotop” dla prawdziwie rajskiej ryby. Wielkopłetw wspaniały to pierwsza egzotyczna ryba akwariowa – po złotej rybce – która dotarła do Europy w 1869 roku. Gatunkiem, który dopełnia biotop w akwarium, jest brzanka zielona (Barbodes semifasciolatus). Brzeg rzeki, wzorowany na środowisku naturalnym, odznacza się licznymi korzeniami i gałęziami. Niewielki strumień wody zrzucił małe kamienie na piaszczyste dno zbiornika, pomiędzy większe skały. Na dnie akwarium znajduje się dużo suchych liści i suszonych owoców, a zatem wiele materiałów organicznych, które są bogate w garbniki i związki humusowe. Delikatne oświetlenie, wystarczające dla występujących tu roślin, tworzy niepowtarzalny klimat i podkreśla tajemniczość odtworzonego biotopu.

Zdjęcia: Mokre Łapska.

BAP przygotowuje kolejną edycję konkursu – BAC 2022. Wstępna rejestracja uczestników planowana jest od 20 kwietnia 2022 roku. Zapraszamy zatem wszystkich akwarystów, którzy są dumni z odtwarzania środowisk naturalnych w swoich zbiornikach, do wzięcia udziału w konkursie Biotope Aquarium Contest 2022!

Rzucamy Tobie wyzwanie, aby w tym roku spróbować swoich sił w BAC 2022!

Biotope Aquarium Project to najważniejsza międzynarodowa platforma multimedialna poświęcona eksploracji, nowym odkryciom, biologii organizmów wodnych, tworzeniu akwariów biotopowych, dzieleniu się danymi na temat biotopów, ochronie ekosystemów słodkowodnych/różnorodności biologicznej i edukacyjnym tematom badawczym.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://biotopeaquariumproject.com/bap-map/.

Może Cię również zainteresować…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button