Artykuły

Błazenki

Akwarystyka morska

Weronika Podlesińska: Błazenki

Błazenki (gatunki ryb z rodzajów Amphiprion i Premnas) należą do rodziny garbikowatych (Pomacentridae). Występują w płytkich wodach tropikalnych Indopacyfiku.
Do dziś zostało pisanych 30 gatunków błazenków należących do rodzaju Amphiprion – znani przedstawiciele rodzaju to na przykład Amphiprion ocellaris, Amphiprion percula, Amphiprion clarkii, Amphiprion ehpippium czy Amphiprion frenatus. Natomiast rodzaj Premnas reprezentuje jeden gatunek: Premnas biaculeatus.

Zainteresowanie błazenkami

Badania korzyści symbiotycznych w relacji między błazenkami a ukwiałami trwają już od ponad wieku. W 1868 roku dr Cuthbert Collingwood, ujęty pięknem błazenka zauważonego podczas nurkowania na Borneo, opisał relację między błazenkami i ukwiałami. Można o niej przeczytać w książce jego autorstwa: „Rambles of a naturalist on the shores and waters of the China Sea”.

W połowie XX wieku błazenki dały się poznać całemu światu, ponieważ rafy koralowe stały się bardziej dostępne i zaczęły cieszyć się większą popularnością wśród turystów i nurków. Dziś dosłownie każde publiczne akwarium posiada przedstawicieli tego rodzaju. Ciekawa biologia, międzygatunkowe związki symbiotyczne, hierarchia społeczna i strategia rozrodcza tych ryb stanowią do dziś interesujący temat badań naukowców.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button