Artykuły

Tęczowe karpie koi

Oczko wodne - ryby

Przemysław Siejak: Tęczowe karpie koi

Kolorowy karp nishikigoi wywodzi się z Japonii, kraju kwitnącej wiśni. Początki historii karpi sięgają bardzo daleko w przeszłość tego kraju, bowiem przodkowie karpi zamieszkiwali rzeki i mokradła Japonii przez co najmniej 2000 lat.

Polska karpiem stoi

Główne znaczenie karpia w Polsce wiąże się z okresem świąt Bożego Narodzenia, widzianym przez pryzmat dań przygotowywanych z tych ryb, które pojawiają się w różnych wariantach na świątecznym stole. Aby sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu w kraju i na rynkach eksportowych, hodowla karpi w Polsce rozwinęła się bardzo intensywnie. Obecnie praktycznie cała hodowla odbywa się w stawach hodowlanych o łącznej powierzchni około 70 000 hektarów, rozmieszczonych na terenie całego kraju, co jest obszarem znacząco przewyższającym powierzchnię naszej stolicy, która zajmuje w przybliżeniu 52 000 hektarów.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na koniec 2022 roku Polska była największym producentem karpi w Unii Europejskiej, odpowiadając jednocześnie za 30% całkowitej produkcji tych ryb w UE. Zastępca dyrektora generalnego KOWR, Marcin Wroński, szacuje, że około 90 procent całorocznej krajowej produkcji karpi jest sprzedawane na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Głównymi rynkami zbytu karpi z Polski (poza krajową sprzedażą) w 2021 roku były Szwecja i Wielka Brytania. Powyższe liczby pozwalają nam zrozumieć skalę produkcji tej rodzimej ryby.

To jest główne oblicze karpia w Polsce, które znamy, ale nie jedyne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button