ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina crassispinosa

Encyklopedia akwarystyki

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina crassispinosa  (Weber, 1913)
Synonimy:  Rhombatractus crassispinosus Weber, 1913; Centratherina crassispinosa Regan, 1914; Chilatherina crassispinosa Regan, 1914.
Nazwa polska: taczanka srebrna
Nazwa angielska: Silver Rainbowfish

Opis
Dorosłe osobniki mają zabarwienie srebrne z ciemnymi paskami na dolnym i górnym brzegu płetwy ogonowej. Samce posiadają cieniutkie, pomarańczowe paski na bokach między rzędami łusek, zaś płetwy grzbietowe i odbytowa są żółte. Gatunek jest nieco podobny do Chilatherina bulolo, ale ma bardziej spiczastą głowę, wyższą pierwszą płetwę grzbietową i węższą przestrzeń pomiędzy oczami na szczycie głowy.

Występowanie
Gatunek ten po raz pierwszy został odłowiony w rzece Tawarin w zachodniej Papui w roku 1903. Chilatherina crassispinosa występuje w północnej Papui Nowej Gwinei i zachodniej Papui. Znajdowana jest w rzekach Markham, Gogol, Ramu, Sepik, Pual i Membrano. Można ją spotkać również w małych niezależnych strumieniach północnego wybrzeża.

Środowisko
Strumienie lasu deszczowego z czystą wodą i dnem kamienistym, żwirowym lub piaszczystym. Ryby lubią gromadzić się w eksponowanych na słońce miejscach. W miejscach występowania tego gatunku można spotkać również inne tęczanki: Chilatherina lorentzi, Chilatherina fasciata i Melanotaenia affinis. Pojawiają się w wolno płynących strumieniach i spokojnych zatoczkach, gdzie temperatura wody wynosi od 24 do 28°C a pH ma wartość 7,5-8,5.

Biologia

Chilatherina crassispinosa dorasta do 12 cm, jednak zwykle nie mierzy więcej niż 10. Badania treści żołądkowej wykazują, że dietą tych ryb są małe owady, szczególnie mrówki oraz glony zeskrobywanie z kamieni.

Uwagi
Żywe okazy zostały sprowadzone do Australii w 1980 roku, jednak ich pozycja na rynku akwarystycznym jest słaba. Nigdy nie stały się zbyt popularne, ani szeroko dostępne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button