ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina crassispinosa

Encyklopedia akwarystyki

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina crassispinosa  (Weber, 1913)
Synonimy:  Rhombatractus crassispinosus Weber, 1913; Centratherina crassispinosa Regan, 1914; Chilatherina crassispinosa Regan, 1914.
Nazwa polska: taczanka srebrna
Nazwa angielska: Silver Rainbowfish

Opis
Dorosłe osobniki mają zabarwienie srebrne z ciemnymi paskami na dolnym i górnym brzegu płetwy ogonowej. Samce posiadają cieniutkie, pomarańczowe paski na bokach między rzędami łusek, zaś płetwy grzbietowe i odbytowa są żółte. Gatunek jest nieco podobny do Chilatherina bulolo, ale ma bardziej spiczastą głowę, wyższą pierwszą płetwę grzbietową i węższą przestrzeń pomiędzy oczami na szczycie głowy.

Występowanie
Gatunek ten po raz pierwszy został odłowiony w rzece Tawarin w zachodniej Papui w roku 1903. Chilatherina crassispinosa występuje w północnej Papui Nowej Gwinei i zachodniej Papui. Znajdowana jest w rzekach Markham, Gogol, Ramu, Sepik, Pual i Membrano. Można ją spotkać również w małych niezależnych strumieniach północnego wybrzeża.

Środowisko
Strumienie lasu deszczowego z czystą wodą i dnem kamienistym, żwirowym lub piaszczystym. Ryby lubią gromadzić się w eksponowanych na słońce miejscach. W miejscach występowania tego gatunku można spotkać również inne tęczanki: Chilatherina lorentzi, Chilatherina fasciata i Melanotaenia affinis. Pojawiają się w wolno płynących strumieniach i spokojnych zatoczkach, gdzie temperatura wody wynosi od 24 do 28°C a pH ma wartość 7,5-8,5.

Biologia

Chilatherina crassispinosa dorasta do 12 cm, jednak zwykle nie mierzy więcej niż 10. Badania treści żołądkowej wykazują, że dietą tych ryb są małe owady, szczególnie mrówki oraz glony zeskrobywanie z kamieni.

Uwagi
Żywe okazy zostały sprowadzone do Australii w 1980 roku, jednak ich pozycja na rynku akwarystycznym jest słaba. Nigdy nie stały się zbyt popularne, ani szeroko dostępne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button